Çin Şincan için tazminat ödeyecek

Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayların ardından Çin hükümeti, mağdurlara 100 milyon yüen tazminat ödeyecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.07.2009 - 16:49

Çin Hükümeti, Urumçi'de çıkan şiddet olaylarının mağdurlarına 100 milyon yüen (21,7 milyon TL) tazminat ödeyecek.


Çin Uluslararası Radyosunun (CRI) haberine göre, Urumçi Belediye Başkanı Jerla İsamudin düzenlediği basın toplantısında, 5 Temmuz olayları mağdurlarına 100 milyon yüen ödeyeceklerini açıkladı. Ölenlerden bir bölümünün kimliğini tespit ettiklerini ifade eden İsamudin, geriye kalanların kimlik tespiti için DNA örneklerinin incelendiğini dile getirdi.

Çin Komünist Partisi Urumçi Komitesi Sekreteri Li Cı, televizyonda yaptığı açıklamada, Urumçi'de sokaklardaki durumun normale dönmeye başladığını bildirdi. Li, güvenlik güçlerinin sokaklarda aralıksız devriye gezdiğini söyleyerek, şiddet olaylarından dolayı gözaltına alınanların birçoğunun öğrenci olduğunu kaydetti.

İnsanların tedirgin bir şekilde sokaklarda gezmeye başladığını aktaran Şinhua muhabiri, toplu taşıma araçlarının azlığına dikkat çekti. Urumçi'den ayrılmak isteyenlerin büyük kalabalıklar halinde havaalanında beklediklerini söyleyen muhabir, bilet bulamayanların endişeli bekleyişlerinin sürdüğünü bildirdi.

HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ
Yerel halka mensup kişiler CRI muhabiriyle yaptıkları söyleşilerde, en büyük isteklerinin güvenli yaşamak olduğunu dile getirdi. Sincan Uygur Özerk Bölgesi Çin Tıbbı Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Doktor Cüret, üzüntülerini belirterek, "Herkes bu olayı nefretle kınıyor. Bir Uygur olarak ben de bu gibi girişimlerden büyük öfke duyuyorum. Bir doktor olarak, ne kadar yaralıyı kurtarabilirsem, içim o kadar rahat olacaktır" diye konuştu.

ŞEHİRDE KAN İHTİYACI ARTIYOR
Şiddet olayları nedeniyle Urumçi'deki hastanelerin kan ihtiyacının büyük ölçüde arttığına değinen muhabir, kan merkezi tarafından kentte bulunan hastanelere toplam 180 bin mililitre kan sağlandığını bildirdi.

Şehrin çeşitli yerlerinde kan toplanmaya başlandığını aktaran muhabir, kan bağışında bulunanların uzun kuyruklar oluşturduğunu söyledi. Kan vermek için bekleyen bir Uygur CRI muhabirine, "Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kan bağışlıyoruz ve ben sevgimi muhtaç insanlara vermek istiyorum" diyerek, istikrarlı bir Sincan Uygur Özerk Bölgesi istediklerini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...