ABD ile Mısır arasında karşılıklı eleştirilerin dozu artıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Gibbs, "Hükümet, Mısır halkının görmek istediği adımları atmadı. Bu yüzden eylemlere katılım artıyor. Mısır yönetimi cini tekrar şişesine sokabileceğini düşünüyorsa, bunun zamanı çoktan geçti" dedi. Gibbs ayrıca, ülkesinin Mısır'a yardım programını gözden geçirdiğini ve programın nasıl şekilleneceğini, Mısır hükümetinin yapacağı reformların belirleyeceğini vurguladı.

Beyaz Saray’dan gelen açıklamalara Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt Amerikan PBS televizyonunda katıldığı programda cevap verdi. "İlk dört, beş gün, karışık mesajlar geliyordu ve sık sık öfkeleniyordum. Ama görüşmelerimiz sonucu ABD yönetimi, durumun zorluğunu ve aceleyle ucu açık bir kaosa koşuşturmanın beraberinde getireceği tehlikeleri anlar hale geldi' diyen Ebul Geyt, Mısır'ın bir çalkantı yaşadığını söyledi ve Joe Biden'ın 40 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hal yasasının kaldırılması yolundaki talebini hayretle karşıladığını söyledi.

Son sokak protestoları sırasında cezaevlerinden 17 bin mahkumun kaçtığını belirten Mısır Dışişleri Bakanı, "Başım zorda olduğu bir sırada olağanüstü hal yasasını kaldırmamı nasıl istersiniz? Bana zaman verin. Kontrol kurmama, ülkeyi, devleti istikrara kavuşturmama izin verin, ondan sonra duruma bakarız" dedi.

EYLEMLER YAYILIYOR
Diğer taraftan Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifası talebiyle 25 Ocak'ta başlatılan protestolar dün ülkenin diğer kentlerine de yayılmaya başladı. Birçok bölgede de grevler yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman da, ülkedeki krizin bir an önce son bulması gerektiğini söylerek "Polisiye tedbirlere başvurmak istemiyoruz" dedi.

Süleyman bununla birlikte, "Muhalefetle diyaloğun başarısız olması halinde alternatifin darbe olacağını, bunun sonucunda aceleci ve hesapsız adımlar atılabileceğini" söyledi.

Muhalefet grupları ise Süleyman'ın sözlerine sert tepki gösterdi. Muhalefet, talep ettikleri değişikliklerin hayata geçirilmeyeceğini ve hükümetin zaman kazanmaya çalıştığını savundu.

Gençlik protesto grubunun sözcülerinden Abdülrahman Samir, Associated Press ajansına, "Süleyman felaket senaryoları peşinde. Sıkıyönetim tehdidinde bulunuyor. Yani gösterilerin bastırılabileceğini söylüyor. Peki ya ülkenin geri kalanındaki 70 milyon kişi de, bizim yaptığımızı yaparsa ne olacak?" dedi.