"Çin Tayvan'ı ilhak etmeli"

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organı, Tayvan'ın ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmesinin ardından, "Tayvan bağımsızlık ilan ederse, Çin silah zoruyla Tayvan'ı ilhak etmeli" diye yazdı.

ntv.com.tr 15.12.2016 - 12:34

"Çin Tayvan'ı ilhak etmeli"

ABD ve Çin arasındaki Tayvan protokolünün Donald Trump tarafından yok sayılmasının yankıları devam ediyor. Çin Komünist Partisi'nin resmi İngilizce yayın organı Global Times'ta konuya ilişkin bir yazı kaleme alındı.

Çin'in Tayvan'ı askeri güçle yeniden anakaraya bağlaması görüşünün savunulduğu yazıda hükümetten bunun için hazırlıklar yapılması istendi. Perşembe günü kaleme alınan yazıda "Tek Çin" için yapılacak hazırlıkların incelikle tasarlanması gerektiğine değinildi.

Editoryal olarak kaleme alınan yazıda, "Tayvan üzerindeki askeri statüko şimdiki yönetime bir cevap ve ceza olarak yeniden şekillendirilmeli" ifadeleriyle Tayvan'ın askeri olarak cezalandırılması gerektiği belirtildi. Global Times ayrıca adayı abluka altına alan füze sayısının da arttırılmasını önerdi.

Pekin yönetimi daha önce yaptığı açıklamada "Tek Çin" politikasının ABD ve Çin ilişkilerinin temelini oluşturduğunu açıklamıştı.

"BARIŞ KORKAKLARA AİT DEĞİLDİR"

Global Times'ta yayınlanan yazı, "Eğer Çin yönetimi ülkenin birliği için baskısını arttırmazsa, barışçıl bir birleşme şansı elimizden kaçabilir. Barış korkaklara ait değildir" ifadeleriyle son buldu.

Sayfa Yükleniyor...