Çin 'tek çocuk'tan vazgeçiyor

Çin, 1979'dan bu yana sert bir biçimde uygulanan tek çocuk politikasını gevşetme kararı aldı. Ülkede artık, eşlerden biri, tek çocuklu bir aileden geliyorsa, ailenin ikinci çocuk sahibi olmasına izin verilecek.

15.11.2013 - 17:24

Çin 'tek çocuk'tan vazgeçiyor

Çin Komünist Partisi'nin 4 gün süren genel kurul toplantısında önemli kararlar alındı.

Çin Komünist Partisi, 1979 yılından bu yana hızlı nüfus artışını önlemek için uygulanan tek çocuk politikasında adım adım iyileştirmeye gidileceğini açıkladı. Buna göre Çin'de artık, eşlerden biri tek çocuklu bir aileden geliyorsa, yeni çiftin ikinci çocuk sahibi olmasına izin verilebilecek.

Çin'in aile planlama ve tek çocuk politikası, 1970'lerde ülkenin hızlı artan nüfusunu kontrol altına almak için yürürlüğe girmişti.

Kentlerde yaşayan çiftlere tek çocuk, kırsalda yaşayan çiftlere ise, ancak ilk çocuklarının kız olması halinde ikinci çocuk için izin verilmişti.

EĞİTİM KAMPLARI KALDIRILIYOR
Çin'de 50 yı önce kurulan ''yeniden eğitim'' kampları da kaldırılıyor. Çinli güvenlik güçleri, haklarında yargı kararı olmaksızın zanlıları bu kamplara gönderme yetkisine sahipti. Söz konusu kamplarda şu anda on binlerce kişi tutuluyor.

Çin'in geleceğini belirleyen reformlar çerçevesinde idam cezası verilen suçların kapsamı da adım adım azaltılacak.

Ülkede ceza ile ilgili kanunlarda da iyileştirmeler yapılacağı, işkence ve fiziksel istismarı yasaklamak için çaba harcanacağı ifade edildi.

Yanlış yargılamaların engelleneceği ve yasadışı yollarla elde edilen delillerle karar verilmesinin önlenmesi için mahkemelerin daha sıkı denetleneceği belirtilirken, kolluk kuvvetlerinin adli soruşturma, gözaltı, varlık hakkı dondurma gibi konulara ilişkin işlemlerinin yeniden düzenleneceği kaydedildi.

Avukatların, yasalar doğrultusunda vatandaşların ve şirketlerin yasal hak ve çıkarlarının korunmasında önemli bir rol oynayacağı da vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...