Tatbikatın Çin direktörü ve Çin Donanması Komutan Yardımcısı Tien Cong, 20-26 Mayıs tarihlerinde Doğu Çin Denizi'nde yapılacak tatbikata 14 gemi, 2 denizaltı, 9 uçak, 6 helikopterin katılacağını söyledi.

İki ülkenin tatbikatta büyük gemiler de kullanacağı ifade edilirken, Çin'den "Cıngcou" ve "Ningbo" füze destroyerleri ile Rusya'dan "Varyag" füze destroyerinin yer alacağı açıklandı.

Tatbikatın Rus direktörü ve Rus Donanması Komutan Yardımcısı Fedotenkov da, tatbikatın sadece iki donanma arasındaki dostluğu sağlamlaştırmayacağını ayrıca mevcut profesyonel seviyelerini geliştireceğini vurguladı.

"Ortak Deniz-2014"ün üçüncü bir tarafı hedef almadığı sıklıkla vurgulanırken, tatbikatın önceden planlanmış bir "rutin" faaliyet olduğu ve deniz trafik güvenliğine odaklanacağı savunuluyor.

Çin ve Rusya'nın daha entegre bir şekilde gerçek savaş şartlarında yapacağı tatbikatın iki ülke donanmasının deniz güvenliği ve tehditleriyle mücadeledeki kapasitesini artıracağı ifade ediliyor.

"Ortak Deniz-2014"ün Çin ve Rusya arasında yapılan diğer iki deniz tatbikatından en büyük farkı iki ülke unsurlarının da bir ara tatbikata katılması. Zira bu tatbikatta yüzey gemileri ve denizaltılar da karşı karşıya gelecek.

Tatbikat süresince iki ülke donanması saldırı, savunma, eskort, arama-kurtarma, kaçırılan gemilerin kurtarılması gibi konulara yoğunlaşacak.