Çin'de 500 köpek yenmekten kurtuldu

Lokantaya satılmak üzere götürülen yaklaşık 500 köpek, Çinli hayvan severlerin eylemi ile satın alındı ve yemek olmaktan kurtarıldı.

10.05.2011 - 08:08

Çin'de 500 köpek yenmekten kurtuldu

Çinli hayvan hakları savunucuları, bir kamyonun lokantalara yenmek üzere taşıdığı yaklaşık 500 köpeğin hayatını kurtardıklarını belirtti.

İnternet aracılığıyla organize olan yaklaşık 300 hayvan hakları eylemcisi, kamyonun geçeceği noktada önceden toplanırken, olay mahalline polisin de geldiği bildirildi. Ancak polis, kamyon sürücüsünün yasaları ihlal etmediğini söyleyerek müdahale etmedi. Eylemciler, 15 saat süren bir tartışmanın ardından, sofrada son bulacak köpekleri 18 bin dolar ödeyerek satın aldı.

Eylemciler, içinde çok sayıda köpek taşıyan bir kamyonun Pekin'den geçeceği yönünde istihbarat aldıktan sonra kurtarma operasyonu düzenlemeye karar verdiklerini anlattı. Kamyonda kafeslere doluşturulan köpekler, Çin'in kuzeyindeki lokantalara etleri için götürülüyordu.

Hayvanların çoğunluğu şu an başkent Pekin dışında bir köpek çiftliğinde tutuluyor. Bazıları Pekin ve çevresindeki hayvan hastanelerine sevk edildi.

Hayvan hakları örgütünün başında, evini yüz kadar kedi ve köpekle paylaştığını söyleyen Lu Di adlı bir kadın bulunuyor.

KÖPEK YEMEK GELENEK
Köpek yemek, Çin'de yüzyıllara dayanan eski bir gelenek. Köpek etinin şifalı olduğuna dair yaygın bir inanç var.

Gözlemciler, Çin'de köpeklere ve kedilere giderek artan sayıda kişinin artık et olarak değil, insan dostu ev hayvanları olarak baktığına dikkat çekiyor.

Hayvan hakları, Çin'de görece yeni bir hareket ancak hızla yayıldığı anlaşılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...