Çin'de ABD hükümeti çalışanından 'garip' ses bildirimi

Çin'in güneyinde görevli bir ABD hükümeti çalışanının garip ses ve basınç hissettiği yönünde bildirimde bulunduğu belirtildi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Göstergeler Küba'dakilerle uyuşuyor" açıklamasında bulundu.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 23.05.2018 - 16:19 | Son Güncelleme : 23.05.2018 - 17:50

Çin'de ABD hükümeti çalışanından 'garip' ses bildirimi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Çin'deki vatandaşlarına gönderdiği e-postada, Çin'deki bir ABD hükümet çalışanının, anormal ses ve basınç hissi yönünde bildirimde bulunduğu, ABD yönetiminin konuyla ilgili ülkedeki personelini bilgilendirdiği ifade edildi.

E-postada ABD Konsolosluğunun bulunduğu Guangcou'da ortaya çıkan duruma neyin yol açtığının ise henüz bilinmediği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gazetecilerin sorusu üzerine Çin'deki olayla Küba'da yaşananlar arasında benzerlik olduğunu söyledi. Pompeo, "Tıbbi göstergeler oldukça benzer, Küba'da yaşanan olaydaki gösterlerle tamamen uyumlu" dedi.

KÜBA'DAKİ ABD'Lİ DİPLOMATLARIN RAHATSIZLANMASI

ABD'nin Havana'daki büyükelçiliğinde 2016-2017 yıllarında diplomatlar ve aile fertlerinin aralarında bulunduğu 24 kişide, bir tür sonik saldırıdan kaynaklandığı tahmin edilen işitme kaybı ile görsel ve bilişsel bazı rahatsızlıklar görüldüğü öne sürülmüştü. ABD, olayın ardından ülkedeki personel sayısını azaltma kararı almıştı.

Küba, sonik saldırı iddialarını reddetmişti.

Sayfa Yükleniyor...