Çin'de İngiliz vatandaşı idam edildi

Uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan bir İngiliz vatandaşı Çin'de idam edildi.

Anadolu Ajansı 29.12.2009 - 09:51

Çin'de İngiliz vatandaşı idam edildi

Uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan İngiliz vatandaşı Ekmel Şeyh'in Çin'de idam edildiği bildirildi.

Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown, İngiliz vatandaşı Şeyh'in idam edildiğini, bu idamı en sert dille kınadığını belirterek, kendisinin bağışlanması yönündeki sürekli taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle düş kırıklığına uğradığını kaydetti.

Bu arada idamı onaylamış olan Çin Yüksek Halk Mahkemesi, "Birleşik Krallığın verdiği bilgilerin Akmal Şaik'in zihinsel olarak hasta olduğunu ispatlamaya yetmediğini" açıkladı.

Çin hükümetinden henüz konuyla ilgili resmi bir açıklamada bulunulmadı.

2007 yılında Çin'in Urumçi kentinde, çantasında 4 kilogram uyuşturucu taşırken yakalanan 53 yaşındaki Şeyh'in ailesi ve avukatları, Şeyh'in zihinsel olarak hasta olduğunu savunuyor ve idamı durdurmak için son dakikaya kadar ellerinden geleni yapacaklarını söylüyordu.

Başbakan Gordon Brown'un konuyla ilgili Çinli mevkidaşı Ven Ciabao ile telefon görüşmesi yaptığı, ayrıca idamın durdurulması için Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığının devrede olduğu bildirilmişti.

Akmal Şaik'in, idam edilmesi durumunda son 50 yıldır Çin'de idam edilen ilk AB vatandaşı olacağı belirtilmişti. Şeyh'in idam cezasının, başına kurşun sıkılarak ya da enjeksiyonla infaz edilmesinin öngörüldüğü kaydedilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...