Çin’de mahkeme, boşanılan eşe yaptığı ev işleri karşılığında tazminat ödenmesine hükmetti

Çin’de görülen bir boşanma davasında mahkeme dönüm noktası olabilecek bir karara imza atarak, bir erkeğin eşine beş yıldır yaptığı ev işlerinin karşılığında 7 bin 700 dolar (yaklaşık 55 bin 275 TL) tazminat ödemesine hükmetti. Bununla birlikte, kişiler kararı evdeki zor ve ücretsiz emeğin bir kabulü olarak olumlu bulurken, diğerleri verilen miktarın beş yıllık ev işi ve çocuk bakımını karşılayamayacak kadar az olduğunu ifade etti. Karar, Çin'de yeni bir medeni kanunun yürürlüğe girmesinden sonra geldi. Söz konusu karar, ev işi ve çocuk bakmak için eğitiminden ve kariyerinden vazgeçmek zorunda kalan kadınlara ek koruma sağlamak için tasarlandı.

ntv.com.tr 24.02.2021 - 13:28

Çin’de mahkeme, boşanılan eşe yaptığı ev işleri karşılığında tazminat ödenmesine hükmetti

Çin'de yerel bir mahkeme, ücretsiz ev emeğinin değeri konusunda tartışmalara yol açan dönüm noktası niteliğindeki boşanma kararıyla, bir adamın 5  yıllık evlilikleri sırasında yaptığı ev işleri için eski eşine binlerce dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Ev hanımı olan Wang, Ekim ayında Pekin'deki bir bölge mahkemesinde boşanma davası açtıktan sonra kocasından 24 bin 700 dolara (yaklaşık 177 bin 300 TL) eşdeğer tazminat talep etti. Devlete ait Çin Ulusal Radyosu’nun (CNR) haberine göre Wang, çiftin çocuğu ve ev işleriyle tek başına uğraşmak zorunda kaldığını söyledi.

Mahkeme kararında, çiftin ortak mülkleri eşit olarak bölündükten sonra Wang’a yaptığı ev işlerinin karşılığı olarak 7 bin 700 dolar (yaklaşık 55 bin 275 TL) ödemesini emretti. Wang’e ayrıca oğlunun velayeti verildi ve ayda 300 dolar (yaklaşık 2 bin 155 TL) nafaka alması hükmedildi.

DAHA FAZLA TAZMİNAT TALEP EDİLMESİNE OLANAK TANIYOR

Bununla birlikte söz konusu karar, Çin hükümeti ve hukuk uzmanları tarafından ortaklaşa oluşturulan  geniş kapsamlı bir yasama paketi olan Çin'in yeni medeni kanununun uygulanmasının ilk örneğini oluşturuyor. Ocak ayından bu yana yürürlükte olan yeni kanun maddesi, eşlerin boşanma sırasında çocuklara ve yaşlı akrabalara bakmakta daha fazla sorumluluk alması için daha fazla tazminat talep etmesine olanak tanıyor.

TARTIŞMA YARATTI

Diğer taraftan, karar Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da tartışmalara yol açtı. Bu hafta mahkemenin kararına dikkat çekmek amacıyla platformda bir hashtag oluşturuldu ve 500 milyondan fazla paylaşım yapıldı. Bazı kullanıcılar, kararı evdeki zor ve  ücretsiz emeğin bir kabulü olarak alkışlarken, diğerleri verilen miktarın beş yıllık ev işi ve çocuk bakımını karşılayamayacak kadar az olduğunu ifade etti.

Ev içi yaşamdaki eşit olmayan cinsiyet rolleri, yükselen feminist hareketin ortasında son yıllarda Çin'de kamuoyunda tartışma konusu oldu. Artan eğitim seviyelerine ve kadınların büyüyen ekonomik statüsüne rağmen, cinsiyet normları ve ataerkil gelenekler hala devam ediyor ve çocuk bakımı ve ev işlerinin çoğunu evliliğin ardından kadınların yapması bekleniyor.

EV KADINLARI BOŞANDIKTAN SONRA DAHA AĞIR BEDEN ÖDÜYOR

Hukuk uzmanlarına göre ev işi tazminatı, daha fazla ev işi yapan ve kariyerlerini veya eğitimlerini ilerletmek için eline geçen fırsatları  feda eden eşlere ek koruma sağlamak için tasarlandı.

Tsinghua Üniversitesi'nde doçent hukuk profesörü olan Long Jun, devlet yayıncısı CCTV'ye verdiği demeçte, “Evliliği boyunca dışarıda çalışan eşler, boşandıktan sonra da sahip oldukları statüden yararlanmaya devam edebilirler ve yine de aynı düzeyde gelir elde edebilirler. Ancak, evde sessizce çaba harcayan eş işe dönme sorunuyla yüzleşmek zorunda. Bir iş bulması aylar hata yıllarca sürebilir. Bu, ev hanımlarının evlilik sırasında ödediği çabalara ek olarak gizli bir bedel ödemek zorunda olduğu anlamına geliyor" dedi.

İLK KADIN ASTRONOTLARDAN ANNE LEE FİSHER NTV'DE (ARŞİV)

Sayfa Yükleniyor...