Çin'de Tibetli rahip kendisini yaktı

Çin'de Tibetli Budist bir rahip, Pekin yönetimini protesto etmek için kendini yaktı.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.12.2016 - 10:42

Çin'de Tibetli rahip kendisini yaktı
2012 yılında Çin Devlet Başkanı'nın Hindistan'a ziyareti sırasında Tibetli bir rahip protesto amacıyla kendini yakmıştı.

"Radio Free Asia" ve İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu "Free Tibet"den yapılan açıklamada, kimliği belirlenemeyen bir rahibin, Tibetlilerin geleneksel yaşam sürdükleri Gansu eyaletinin Machu kasabasında bir yol üzerinde kendisini ateşe verdiği bildirildi.

Polisin kısa sürede olay yerine gelerek rahibi götürdüğü belirtilirken, rahibin durumu hakkında bilgi verilmedi. Hükümet yetkilileri de olayla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

İzleme örgütlerinden verilen bilgiye göre, son yıllarda kendisini yakan Tibetlilerin sayısı 146'ya ulaşırken, bunlardan 125'i hayatını kaybetti.

Çin yönetimine karşı 1959 yılındaki başarısız ayaklanmanın ardından Dalay Lama, Tibet'i terk etmek zorunda kalmış, Hindistan'ın kuzeyinde sürgünde Tibet hükümetini kurmuştu. Çin yönetimi, Tibet'in 700 yıldır kendi toprakları içinde bulunduğunu, Tibetliler ise ülkelerinin bağımsız olduğunu savunuyor. Pekin, Dalay Lama'nın Tibet için daha fazla özerklik talebini, gizli bağımsızlık çabası olduğu gerekçesiyle reddediyor.

Sayfa Yükleniyor...