Çin’den ABD ve Güney Kore'ye "THAAD'ı durdur" çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Güney Kore'ye THAAD füze savunma sisteminin kurulması sürecini durdurması çağrısını yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.11.2016 - 12:02

Çin’den ABD ve Güney Kore'ye "THAAD'ı durdur" çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin yönetiminin kendi güvenliğini ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirlerini alacağını belirterek, ABD ve ilgili taraflara THAAD füze sisteminin kurulmasına yönelik süreci durdurması çağrısını yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD’nin Güney Kore’ye THAAD sistemini kuracağını açıklaması ve sistemin gelecek yılın başlarında faaliyete geçeğine yönelik soruya, "ABD’nin THAAD sistemini kurması, Çin’in ve bölge ülkelerinin stratejik dengesinin altını kazmaktır, stratejik güvenliğini tehlikeye atmaktır. Kore yarımadasının barış ve istikrarını korumaya yönelik çabaları tehlikeye atmaktır." yanıtını verdi.

"VAZGEÇMELERİNİ UMUYORUZ"

Çin'in bu konuda pek çok kez endişelerini vurguladığına dikkati çeken Hua, ülkesinin kendi çıkarlarını ve güvenliğini sağlamaya ilişkin gerekli önlemleri alacağını söyledi.

Hua, "İlgili taraflara söz konusu süreci bir an önce durdurmaları çağrısı yapıyoruz. ABD ve ilgili tarafların söz konusu işlemden vazgeçmelerini umuyoruz.” diye konuştu.

10 AY İÇERİSİNDE MEVZİLENECEĞİ AÇIKLANMIŞTI

ABD’li bir komutan THAAD füze sisteminin Güney Kore’ye 10 ay içerisinde mevzileneceğini açıklamıştı. Rusya ve Çin, THAAD sisteminin bölgede konuşlandırılmasına Doğu Asya'da askeri gerilimi arttıracağı gerekçesiyle karşı çıkarken, Seul yönetimi, Kuzey Kore'nin askeri tehditlerinin bertaraf edilmesi durumunda THAAD sisteminin konuşlandırılması ihtiyacının "doğal olarak" ortadan kalkacağını savunuyor.

Seul ve Washington yönetimleri, Kuzey Kore tehdidine karşı THAAD'nin gelecek yıl sonuna kadar Güney Kore'nin Seongju kasabasına konuşlandırılacağını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...