Çin'den ABD'ye: O görüşmeyi yapmayın

ABD-Çin ilişkilerindeki gerginlik, Obama'nın Dalay Lama ile görüşmesi ile yeni bir boyut kazandı. Çin, Obama'nın Tibet'in ruhani lideri ile görüşmemesini istedi.

12.02.2010 - 10:03

Çin'den ABD'ye: O görüşmeyi yapmayın

Pekin yönetimi ABD Başkanı Barack Obama'nın Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile görüşme kararını iptal etmesini istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Caoşü, ABD'nin söz konusu kararı hakkında ciddi girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, Dalay Lama'nın ABD'yi ziyaret etmesine ve ABD Başkanının Dalay Lama'yla temasta bulunmasına kesinlikle karşı çıktıklarını yineledi ve bu tutumlarının hiçbir zaman değişmeyeceğini belirtti.

Çinli yetkili, Beyaz Saray tarafından dün Obama'nın 18 Şubat'ta Dalay Lama'yla görüşmeyi planladığının duyurulması üzerine yaptığı açıklamada, ABD'den Tibet sorununun hassasiyetini iyi anlayarak, Tibet'in Çin toprağının bölünmez bir parçası olduğunu tanıma ve bağımsızlığına karşı çıkma yönünde verdiği taahhüde sadık kalmasını beklediklerini kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkileri zedelemeyi önlemek amacıyla Dalay Lama'nın Çin'i bölmeyi amaçlayan girişimlerine sahne ve kolaylık sağlamaması için ABD'ye çağrıda bulunduklarını ifade eden Ma, Dalay Lama ile görüşme girişimlerini Tibet'in istikrarına zarar veren ve Çin'in içişlerine müdahale eden eylemler olarak değerlendirdi.

SİLAH SATIŞI GERGİNLİK YARATMIŞTI
ABD’nin Tayvan’a 6.4 Milyon Dolarlık silah satmaya karar vermesi, ABD ve Çin arasında gerginliğe neden olmuştu. Pekin yönetimi, Amerika ile ilişkilerini askıya aldığını belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...