Çin’den birleşik Kore'ye onay

WikiLeaks’in yayınladığı bir belgede üst düzey Çinli yetkililerin, Kore Yarımadası'nın Güney Kore'nin liderliğinde yeniden birleşmesine olumlu baktıkları yer aldı.

30.11.2010 - 10:30

Çin’den birleşik Kore'ye onay

Çin'in iki Kore'nin birleşmesi için öne sürdüğü belirtilen tek koşul, kurulacak yeni devletin Pekin'e düşünce davranmaması. Bu iddiayı içeren belge, Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Kore Büyükelçisi Kathleen Stephens tarafından 22 Şubat 2010 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı'na gönderilen bir kripto.

Kathleen Stephens bu belgede, Güney Kore'nin eski dışişleri bakanı Chun Yung-woo'yla yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlatıyor. Chun Yung-woo bu görüşmede üst düzey Çinli yetkililerin kendisine Kuzey Kore'ye bir tampon devlet olarak fazla değer vermediklerini söylüyor.

Eski Güney Kore Dışişleri Bakanı, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei'nin de Pyongyang Yönetimi'nin 'şımarık bir çocuk' gibi davrandıklarını söylediğini öne sürüyor

Wikileaks belgelerinde ayrıca "bazı Çinli yetkililerin Kuzey Kore'yi artık yararlı bir müttefik olarak görmedikleri ve bu ülkenin çökmesi durumunda müdahalede bulunulmaması gerektiği görüşünde oldukları" da ileri sürülüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, Pekin'deki düzenlediği basın toplantısında, "olayı not ettiklerini" belirtti, ancak yorum yapmaktan kaçındı. Sözcü Hong basın toplantısında ayrıca, Kore Yarımadasında tırmanan gerilimden dolayı diyalog ve istişare çağrısını yinelediklerini söyledi. Hong, "mevcut koşullar altında diyalog ve istişare yoluna dönülmesi zorunlu ve önemlidir" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...