Çin'den 'çakma' dünya mirası

Çinli bir inşaat firması Avusturya'nın tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan ve UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Hallstatt köyünün aynısı inşa etmeye başladı

20.06.2011 - 10:20

Çin'den 'çakma' dünya mirası

Avusturya'nın ahşap evleri, tarihi kiliseleri ve nefes kesen manzaralarıyla meşhur Hallstatt köyünün turist panosunda şu sözler yazılı: Bir çokları burayı dünyanın bir gölün kenarındaki en güzel köyü olarak anıyor. Gazete bu görüşe herhalde Çinliler kadar katılan başka bir millet olamayacağını, çünkü bir inşaat şirketinin, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde bu köyün tıpa tıp aynısını inşa etmeye başladığını duyurdu.

Gazetenin aktardığına göre kopyalanan köyün reklamında, "kalabalık olmayan üstelik üst düzey ve kaliteli bu yerleşim yerinin dağ ve göl manzarası da bulunduğu" söyleniyor.

UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunan Hallstatt'ın 800 sakini ise haber karşısında şoka uğradı. Halkı en çok şaşırtan da, Çinli bir ekibin yıllardır köyde ölçüm yapıp fotoğraflar çekip kendilerini inceliyor olması ve kimsenin bunu fark etmemesi oldu.

Yaşananaları anlatan 400 yıllık bir hanın sahibi Monika Wenger, olaydan Çinli bir müşterisinin pazaryerine ilişkin çizimlerini kendisine göstermesi üzerine haberdar olduklarını anlattı. Wenger, " olaylar 'Biri Bizi Gözetliyor'u hatırlatıyor, doğrudan yaklaşılmış olmasını tercih ederdim" dedi.

UNESCO’YA ŞİKAYET
Belediye Başkanı ise, UNESCO'ya Guangdong projesiyle ilgili olarak şikayette bulundu. Avusturyalı yetkililer şimdi Çin'in kopya köy planlarına nasıl bir karşılık vermeleri gerektiğini görüşüyor.

BU İLK DEĞİL
Çin'de ise Avrupa'daki köy ve kasabaların kopyalanması yaygın olmasının yanı sıra hayli büyük bir pazar.2005'te tamamlanan Chengdu, İngiltere'nin Dorchester kenti model alınarak inşa edilmiş.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...