Çin'den ihtilaflı adalar için yeni hamle

Çin ve Japonya arasında ihtilaflı adalar nedeniyle yaşanan gerginlik yine tırmanışa geçti. Japonya Savunma Bakanlığı, Çin'e ait 7 askeri geminin Japon adalarına yaklaştığını bildirildi.

Çin'den ihtilaflı adalar için yeni hamle

Japonya Savunma Bakanlığı, Yonaguni adasının güneydoğusunun 49 kilometre yakınında, yerel saatle 07.00'de, Çin'e ait 7 askeri geminin Japon uçakları tarafından tespit edildiğini açıkladı.
        
Bakanlık yetkilisi, Pasifik'ten ilerleyen gemilerin Güney Çin Denizi'ne doğru gittiğini belirtti.
        
Donanmanın, 2 fırkateyn, 2 arama kurtarma denizaltısı, bir ikmal, bir füze ve bir torpido gemisinden oluştuğu bildirildi.

Çin'in 'Diaoyü' ve Japonya'nın 'Senkaku' adını verdiği insansız ada parçalarında egemenliğin kime ait olduğu yönünde iki ülke arasında son aylarda ciddi gerginlik yaşanıyor.
        
Adaların tarihsel ve uluslararası açıdan doğal olarak kendisine ait olduğunu vurgulayan Japonya'nın tavrına karşılık Pekin yönetimi Güney Çin Denizi'ndeki adalar ile aynı silsilede olan adaların antik çağlardan beri Çin'e ait olduğunu savunuyor.
        
Çin ve Japonya arasında yıllardır gündemde olan ve iki ülke ilişkilerinde önemli bir gerginlik sebebi olarak görülen ihtilaflı adalar meselesi, 2010 yılının Eylül ayında bir Çin balıkçı teknesinin Japon sahil güvenlik teknesiyle gerginlik yaşaması ve Çinli kaptanın tutuklanmasıyla tekrar dünya gündemine taşınmıştı.
        
İki ülke arasında kriz yaratan takımadaları 5 küçük ada ve 3 mercan kayalığından oluşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...