Çin'den Kürt açılımı

Çin iki ay içerisinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde başkonsolosluk açacağını duyurdu.

Anadolu Ajansı 19.09.2014 - 12:56

Çin'den Kürt açılımı

Çin Dışişleri Temsilcisi ve Erbil Başkonsolosu olarak göreve başlayacak Tan Banglin, IKBY Başkanı Mesud Barzani'yi ziyaretinde ülkesinin, Erbil'de başkonsolosluk açacağını iletti.

IKBY Başkanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada görüşlerine yer verilen Banglin, "Bu adım, Kürdistan bölgesi ve Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için iyi bir başlangıç olacaktır. Bu bölgenin geleceği aydınlıktır. Çin ve Kürdistan'ın birlikte yapabileceği işlerin alanı çok fazladır" değerlendirmesinde bulundu.

Kürt bölgesindeki durumdan haberdar olduklarını dile getiren Banglin, şu ifadeleri kullandı:

"Çin, Kürdistan bölgesindeki sığınmacılar için her türlü insani yardımı yapmaya hazırdır. Ülkemiz dünya güvenliğinin ve istikrarının korunması için atılacak bütün adımları ve çabaları destekliyor. Terör, dünya devletleri için ortak bir tehdittir."

Barzani de konuşmasında, Banglin'i tebrik ederek görevinde başarılar diledi. Çin'in Erbil'de başkonsolosluk açmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Barzani, bu adımın, ilişkilerin geliştirilmesine katkı sunmasını ümit ettiklerini belirtti.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü tehdidine de değinen Barzani, "IŞİD, kendini yenilmez bir güç olarak sunmuştu. Kahraman askerlerimiz, IŞİD efsanesini sona erdirdi. Yine de terörist tehlikenin tamamen geçtiğini söyleyemeyiz. Terör örgütünün kesin olarak ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunun için uluslararası bir çaba olmalı. Çin de bu tehlikeye karşı etkin bir rol oynayabilir" görüşünü dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...