Kuzey'in teklifine Güney Kore'den ret

Balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'ye Çin çağrı yaptı. Çin, Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymasını talep etti. Kuzey Kore ise, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikata son vermesi durumunda füze denemesinden vazgeçeceğini duyurdu.

ntv.com.tr 25.04.2016 - 13:54

kuzey kore kim füze deneme250416.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çunying, Kuzey Kore donanmasının balistik füze fırlatmasına ilişkin BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararlarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Sözcü Hua, Kuzey Kore'nin BMGK'nın ilgili kararını ciddiyetle uygulamasını ve tansiyonu artırmaktan kaçınmasını umduklarını belirtti.

ÇİN'DEN OBAMA'YA SORUYLA CEVAP

ABD Başkanı Barack Obama'nın Almanya ziyaretinde, Çin'in Kuzey Kore'ye baskısını artırması gerektiği çağrısıyla ilgili Hua, "ABD, Çin'in bu konuda yaptıklarının yeterli olmadığını düşünüyor ise şunu sormak istiyorum: ABD payına düşeni yaptı mı" diye konuştu.

GÜNEY'DEN KUZEYE RET

Kuzey Kore ise, Güney Kore ve ABD'nin yaptığı ortak askeri tatbikatlara ara vermesi durumunda, balistik füze denemelerini durduracaklarını açıkladı. Kuzey Kore'nin bu talebine Seul olumsuz yanıt verdi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı yetkilileri, Pyongyang'ın teklifini "mantık dışı" olarak nitelendirerek bunun "yasa dışı bir eylemin takası" olacağını belirtti.

Bakanlık yetkilileri, Kuzey Kore'nin açıklamalarının, Seul ve Washington'u suçlu çıkarmayı ve dikkatleri Pyongyang'a yaptırım uygulanmasına yönelik küresel çabadan uzaklaştırmayı amaçladığını söyledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Su Yong, ABD-Güney Kore'nin Kore yarımadasında nükleer savaş tatbikatı yaptığını belirterek bu tatbikata ara verilmesi halinde nükleer denemeleri durduracaklarını ifade etmişti.

Kuzey Kore dün bir tekneden balistik füze denemesi yapmıştı. 
Kuzey Kore dün bir tekneden balistik füze denemesi yapmıştı. 

315 BİN ASKERLİ TATBİKAT

Güney Kore ve ABD, bölgede geçen ayın ikinci haftasından bu yana ortak askeri tatbikat düzenliyor. Gelecek hafta da sürmesi beklenen tatbikata 300 bini Güney Kore, 15 bini ABD'den toplam 315 bin asker katılıyor.

KUZEY KORE DÜN BALİSTİK FÜZE DENEDİ

Kuzey Kore pazar günü ülke donanmasına ait bir denizaltından başarılı şekilde balistik füze fırlatıldığını açıklamıştı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da konuya ilişkin, füzenin 30 kilometre kadar seyrettiğini belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...