Çin'den Pakistan'a hava savunma sistemi teklifi

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru için 46 milyar dolar yatırım yapan Çin, Pakistan’a hava savunma sistemi satmayı teklif etti.

Anadolu Ajansı 13.05.2016 - 12:36

Çin'den Pakistan'a hava savunma sistemi teklifi

Pakistan Başbakanlık Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Çin Uzay Bilim ve Sanayi Kurumu (CASIC) Başkanı Wi Yiyin ve beraberindeki heyetin Başbakan Muhammed Navaz Şerif'i ziyaret ettiği ve görüşmede savunma iş birliğinin ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre Başbakan Şerif, ”Savunma üretimi ve uzay alanlarında Çin'in olağanüstü desteğini takdir ediyoruz. Bu iş birliği, gelecekte değişik alanlarda araştırmalarla daha da güçlenecek. Hava Savunma Sistemi alma konusunda Çin'den gelen teklif değerlendirildikten sonra bir karar alınacak” ifadesini kullandı.

Çin'in 46 milyar dolar yatırım yaptığı Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin simgesi olduğunu belirten Şerif, ”Sadece bu proje bile bölge halklarının yaşamlarını değiştirme kapasitesine sahip. Bunun için Pakistan hükümeti ve halkı olarak Çin'e teşekkür ediyoruz” dedi.

Çin heyeti başkanı Wi de özellikle Belucistan eyaletinde doğalgaz boru hatları projelerine yatırım yapmak istediklerini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...