İlişkili Haberler

Çin Komünist Parti tarafından yayımlanan "Global Times" gazetesi ABD'de başkan seçilen emlak milyarderi Donald Trump'a açıkça savaş ilan etti.

Trump'ın Çin'e "ekonomik savaş" açmasının aptallık olacağını iddia eden gazete, "Eğer Trump Çin ürünlerine karşı gümrük vergisi getirirse, pervasızlık, cehalet ve beceriksizlikle suçlanacaktır" yorumunda bulundu.

"Global Times" gazetesi, ABD'nin Çin ürünlerine getireceği olasi herhangi bir sınırlamaya derhal karşı önlemlerle cevap verileceğini yazdı.

Çin'in ABD ekonomisine darbe indirmek için karşı önlemlere iPhone ve ABD otomobillerinin satışının yasaklanmasıyla başlayabileceği uyarısı da yapıldı.

ABD'de 8 Kasım'daki seçimleri kazanarak başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Donald Trump, seçim kampanyasında Çin'i hedef almıştı.

Çin'in ABD ile yapılan ticaret anlaşmasından büyük fayda sağladığını iddia eden Trump, başkan seçilmesi halinde bu ülkeden gelen ürünlere yüzde 45 oranında gümrük vergisi getireceği sözü vermişti.

Trump bu yöntemle, ABD'nin yeniden üretime dönebilecegini iddia ediyor.

"DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK HIRSIZLARI"

Trump geçtiğimiz ağustos ayında seçim kampanyası konuşmasında Çin'in ihracatını artırmak için kur manipülasyon yaptığını ve para birimi Yuan'ın değerini suni biçimde düşürdüğünü savunarak, "Dünya tarihinin en büyük hırsızları" ifadesini kullanmıştı.