Çin'i sarsan skandal

Çin siyasi tarihinde bir ilk yaşanıyor. Renkli bir politikacı olan ve gelecekteki lider adayı olarak görülen Bo Şilai Komünist Partide'ki tüm görevlerinden alındı. Ünlü bir avukat olan eşi de cinayet zanlısı olarak gözaltında. Bo'nun politik kariyerinin sona erdiği yorumları yapılıyor.

Haberler - NTV Haber 11.04.2012 - 17:54

Çin'i sarsan skandal

Çin, son 30 yılın en büyük siyasi skandalının şokunu yaşıyor. Skandalın kahramanı, ülkenin en büyük belediyesi Çongking'in yöneticisi Bo Şilai.

Bo, Komünist Partide’ki tüm görevlerinden alındı. Başarılı bir avukat olan eşi de, İngiliz Neil Heywood’un öldürülmesinin zanlısı olarak gözaltında. Bo'nun eşinin, öldürülen İngiliz vatandaşıyla ekonomik konular nedeniyle anlaşmazlık yaşadığı iddia ediliyor.

'DEVLETİN İMAJINA ZARAR VERDİ'
Bo'nun görevden alınmasına gerekçe olarak parti disiplinini ciddi şekilde ihlal etmesi ve devletin imajına zarar vermesi gösterildi. 62 yaşındaki renkli politikacı, Çongking’de yolsuzlukla mücadele ve gerçekleştirdiği hızlı kalkınma nedeniyle büyük popülariteye sahipti. Ancak tüm bunları gerçekleştirirken izlediği yöntemler tepki gördü.

NEO-MAOCU DURUŞ PEKİN'İ KIZDIRDI
Bunun dışında gösterişli uslüp izlemesi, medyayı iyi kullanması ve bir ‘Neo-Maocu " olarak kültür devrimini canlandırmaya çalışması Pekin'i kızdırdı.

Hakkında soruşturma başlatılan Bo Şilai'nin politik kariyerinin bittiği konuşuluyor.

Sayfa Yükleniyor...