Çipras'tan cumhurbaşkanlığı için halk oylamasına yeşil ışık

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin, "Muhtarı, belediye başkanını seçme imkanın varken, kimin cumhurbaşkanı olacağı konusunda senin görüşün neden olmasın?" dedi.

Anadolu Ajansı 15.07.2016 - 02:38

Çipras'tan cumhurbaşkanlığı için halk oylamasına yeşil ışık

Yunanistan'da bir özel televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Çipras, anayasa değişikliğinin de olabileceğini belirtti.

Çipras, meclis yerine halk tarafından seçilen bir cumhurbaşkanının yetkilerinin idari sorunlara yol açabileceğine işaret ederek, "Cumhurbaşkanının yetkileri anayasanın yeniden gözden geçirilmesi esnasında tartışılabilir. Çift başlılığın olmaması gerektiğine inanıyorum. Böyle bir durum yapıcı olmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Anayasada bazı düzenlemeler için referandum ihtimalini değerlendiren Çipras, “Anayasanın değiştirilmesi konusunda referanduma gerek yok çünkü böyle bir şey anayasa kanun koyucuları tarafından öngörülmüyor.” ifadelerini kullandı.

Çipras, halkın da bunu istediğine dikkati çekerek, "Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi olgunlaşmış bir fikir. Yunan halkı da bunu istiyor. Muhtarı, belediye başkanını seçme imkanın varken, kimin cumhurbaşkanı olacağı konusunda  senin görüşün neden olmasın?" şeklinde konuştu.

Yunanistan'da cumhurbaşkanı meclis tarafından seçilirken, yetkileri ise sembolik düzeyde bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...