Çipras'tan Kıbrıs müzakerelerine tam destek

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını öngören müzakerelere Atina'nın tam destek verdiğini söyledi.

NTV Haber 17.11.2016 - 10:59

Çipras'tan Kıbrıs müzakerelerine tam destek

Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis ile görüşen Yunanistan Başkanı Aleksis Çipras görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Çipras, "Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderleri arasında süregelen çözüm müzakerelerinde olumlu gelişmeler kaydedildiği gözleniyor" dedi.

Yunanistan Başkanı Çipras özellikle toprak düzenlemeleri konusunda 20 Kasım'da devam edecek müzakerelerde bir haritanın belirlenmesi beklendiğini, her başlıkta bir anlaşma sağlanmadan çözüm anlaşmasına varıldığından söz etmemek gerektiğini söyledi.

"Kıbrıs sorununun ikili değil, Türk askerlerinin işgali altında bulunmasından dolayı uluslararası bir sorun olduğunu" da iddia eden Çipras, Yunanistan'ın çok uluslu bir toplantıya ancak "Türk ve Rum toplumlarına çağdaş ve uluslararası bir güvenlik sistemini görüşmek için katılacağını" vurguladı.

Anastasiadis de, Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı ile sürdürülen müzakerelerde toprak konusunda önemli gelişmeler kaydedildiğini, anlaşmaya yakınlaştığını ve geri kalan başlıklarla ilgili müzakerelerden de olumlu sonuçlar alınmasına öncülük edebileceğini" belirtti.

Sayfa Yükleniyor...