Kenya'da geçtiğimiz Cumartesi günü Somali merkezli İslamcı örgüt Eş-Şebab, başkent Nairobi'de Westgate alışveriş merkezine saldırı düzenledi. Dördüncü gününe giren saldırıda 62 kişi ölürken, 170 kişi de yaralandı. Terörist saldırıda yaşamını yitirenler arasında Hollanda vatandaşı Türk kökenli Elif Yavuz ile Avusturyalı eşi Ross Langdon'da bulunuyordu.

'ARKADAŞLARI ONA HAYRANDI'
ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde mezun olduktan sonra Clinton Vakfı'nda (Clinton Foundation) işe başlayan 33 yaşındaki Elif Yavuz için ABD eski Başkanı Bill Clinton ve ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton adına yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Nairobi'de anlamsız bir saldırıda Elif Yavuz'un öldüğünü öğrendik. Çok üzgünüz ve bu ölüm karşısında şoke olduk. Elif yaşamını diğer insanlara yardıma adamıştı, özellikle de AIDS ve sıtma salgınlarının vurduğu gelişmekte olan ülke insanlarına adamıştı" denildi. Açıklamada şunlar da vurgulandı: "Elif pırıl pırıl, kararlı ve arkadaşlarının hayran olduğu bir isimdi. Arkadaşları onu çok özleyecek."

DOĞUM İÇİN GÜVENLİ BİR YER ARADILAR
Amerikan Daily News gazetesi, Harvard Üniversitesi'nde mezun olduktan sonra Clinton Vakfı için çalışmaya başlayan 33 yaşındaki Elif Yavuz'la ilgili geniş bir haber yayınladı.

Elif Yavuz-Ross Langdon çifti, ilk çocuklarını güvenli bir bölgde dünya getirmek için Nairobi'ye gelmişti.
Elif Yavuz-Ross Langdon çifti, ilk çocuklarını güvenli bir bölgde dünya getirmek için Nairobi'ye gelmişti.

Haberde, 8 aylık hamile Elif Yavuz'un ilk çocuğunu Afrika'nın en güvenli kentlerinden biri olan Nairobi'de doğurmak için burada bulunduğu belirtildi. Daily News'a açıklama yapan Elif Yavuz'un arkadaşları, genç kadının hamileliğinin son günlerini güvenli bir bölgede geçirmek ve tam teşekküllü bir hastanede doğurmak için Nairobi merkezine geldiğini belirtti.

Elif Yavuz'un kendisini salgın hastalıklarla savaşa adadığını belirten arkadaşları, Avustralyalı eşi Ross Langdon'un ödüllü bir mimar olduğunu ve ikilinin insanı yardım ve araştırmaların yeni yıldızları arasında gösterildiğini söyledi.

'ÇOK YETENEKLİ BİR ÇİFTTİ'
Harvard'da yardımcı Profesör olarak görev yapan Jessica Cohen, Elif Yavuz'la 4 yıl önce Cambridge'de tanıştığını, erkek arkadaşıyla birlikte çok yetenekli araştırmacılar olduğunu hemen fark ettiğini söyledi.

Kenya'daki alışveriş merkezi saldırısında 62 kişi hayatını kaybetti.
Kenya'daki alışveriş merkezi saldırısında 62 kişi hayatını kaybetti.

Cohen, Elif Yavuz'u Uganda'da bir sıtma araştırma projesine dahil ettiğini ve bu ülkeye gönderdiğini de belirtti.