Clinton: İran'a kapımız sonsuza dek açık değil

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ülkesinin İran'la diyaloğa hazır olduğunu, ancak görüşme kapısını sonsuza dek açık tutmayacağını söyledi.

16.07.2009 - 09:54

Clinton: İran'a kapımız sonsuza dek açık değil

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'la nükleer programı konusunda görüşmelerde bulunma tekliflerinin, açık uçlu olmadığını söyledi.

Hillary Clinton, İran'ın, Başkan Barack Obama'nın jestlerine yanıt vermesi gerektiğini belirtti ve aksi takdirde İran'ın uluslararası toplumdan daha da dışlanacağı uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı, ne kendisinin ne de Başkan Barack Obama'nın İran'la diyaloğun başarıyı garanti edeceğini düşünmediklerini belirtti.

Hillary Clinton, "Bununla birlikte İran'la bağlantı kurmaya çalışmanın ve bu ülke liderlerinin önüne, sorumlu bir üye olarak uluslararası camiaya katılma veya daha da tecrit edilme yoluna girme gibi açık bir seçenek koymanın önemini idrak ediyoruz" dedi.

Clinton, "Doğrudan görüşmeler, bu seçeneği ortaya koymak ve açıklamak açısından en iyi araç" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı, İran'da geçen ayki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası halkın gösterdiği enerjiyi takdir ettiklerini vurguladı.

Hillary Clinton, İran Yönetimi'nin, muhalifleri şiddete başvurarak bastırmasından ise üzüntü duyduklarının altını çizdi.

Clinton bu açıklamaları, Washington'da, ülkesinin dış politikasına yönelik kapsamlı konuşmasında yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...