Clinton 'Tarih Komisyonu' dedi, Erivan kızdı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Ermenistan ve Türkiye arasında tarih komisyonu kurulması çalışmalarının başladığını söylemesi, Erivan'ın tepkisini çekti.

Haberler 24.03.2010 - 13:37

Clinton 'Tarih Komisyonu' dedi, Erivan kızdı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, protokoller kapsamında 1915 olaylarını araştırmak üzere tarih komisyonu kurulması çalışmalarının başladığını söyledi. Clinton'ın açıklamasına Erivan'dan sert tepki geldi.

Clinton, bir Rus televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bu protokollerde, iki ülke arasında geçmişin parçası olan bütün meseleleri inceleyecek bir tarih komisyonunun kurulması da yer alıyor. Bence de izlenmesi gereken yol bu, iki ülkenin ve iki halkın kendi sorunlarına odaklanması" dedi.

"Peki bu komisyon şu anda mevcut mu?" sorusuna ise Clinton, "Şu anda oluşturmak için üzerinde çalışıyorlar" cevabını verdi.

Ermenistan yönetimi ise, protokoller henüz yürürlüğe girmeden komisyonla ilgili çalışmaların yapıldığı yönündeki bu açıklamaya sert tepki gösterdi.

Ermenistan Dışişleri Sözcüsü Tigran Balayan, dün Clinton’ın sözleri üzerine bir açıklama yaptı.

Balayan, “Protokoller Türk ve Ermenistan meclislerinde onaylanmadan böyle bir komisyon söz konusu değil” dedi.

Balayan ayrıca, böyle bir komisyonda Ermenistan soykırımının tartışma konusu yapılmayacağını savunarak, “Ermenistan ne bunu ne de soykırımın gerçek olup olmadığını tartışma konusu yapmayacaktır” dedi.

Hillary Clinton'ın ise bir gaf mı yaptığı, yoksa tarih komisyonu kurma çalışmalarının gerçekten mi başladığı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Sayfa Yükleniyor...