Clinton, Trump'ın 8 puan önünde

ABD'de başkanlık yarışında Demokratların muhtemel adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Cumhuriyetçilerin muhtemel adayı iş adamı Donald Trump'ın 8 puan önünde olduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 28.06.2016 - 20:51

Clinton, Trump'ın 8 puan önünde

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, Clinton ile Trump arasındaki rekabet kızışıyor.

Ülke genelinde kayıtlı seçmenler arasında Amerikan NBC kanalı ile anket firması SurveyMonkey'nin yaptığı son ankete göre Clinton yüzde 49 oy oranına ulaşırken Trump ise yüzde 41'de kaldı.

Haftalık olarak başkanlık seçimleriyle ilgili anket yapan ve bunları kamuoyu ile paylaşan NBC kanalı, geçen haftaki ankete göre Clinton'ın oylarına 2 puan daha eklediğini açıkladı. Geçen haftanın anketinde Clinton yüzde 48, Trump ise yüzde 42 oy almıştı.

NBC'de yer alan haberde 8 puanlık farkın, kanalın kendi anketlerini yapmaya başladığı 2 Mayıs'tan bu yana görülen en yüksek fark olduğu kaydedildi.

Aynı ankete göre Cumhuriyetçilerin yüzde 67'si Trump'ı Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olarak görmek istediklerini beyan ederken, adaylığıyla ilgili tartışmalar süren ünlü emlak milyarderinin seçmen nezdinde hala güçlü olduğu görülüyor.

TERCİHLERİ EKONOMİ VE TERÖRİZM ETKİLİYOR

Ankete katılanların "Oy verme tercihinizi en çok hangi konu etkiler?" sorusuna verdikleri yanıtlar arasında "iş ve ekonomi" yüzde 28 ile öne çıkarken, "terörizm" ise yüzde 21 ile ikinci sırada yer aldı.

Anketin, 20-26 Haziran 2016 tarihleri arasında ülke genelindeki 6 bin 556 kayıtlı seçmen arasında yapıldığı bildirildi.

Her iki partinin kesin başkan adayı temmuz ayında yapılacak parti kurultaylarında belli olacak. Demokrat Parti'nin kurultayı 25-28 Temmuz tarihleri arasında Philadelphia'da, Cumhuriyetçi Parti'nin kurultayı ise 18-21 Temmuz tarihleri arasında Cleveland'da gerçekleştirilecek.

Sayfa Yükleniyor...