Clinton: Türkiye'den bir göçmen arkadaşımız var...

ABD'de Demokrat Parti Başkan aday adayı Hillary Clinton'un New Jersey'deki seçim mitingine Chobani yoğurtlarının kurucusu Türk iş adamı Hamdi Ulukaya'nın başarısı damgasını vurdu.

Anadolu Ajansı 14.05.2016 - 19:05

Clinton: Türkiye'den bir göçmen arkadaşımız var...

Demokrat Parti içindeki seçim yarışı devam ederken, eski ABD Başkanı Clinton, 2016 ABD Başkan aday adayı eşi Hillary Clinton'a destek vermek amacıyla New Jersey'in Paterson kentinde bir miting düzenledi.

Mitingde halka hitap eden Clinton, Chobani yoğurtlarının kurucusu ve CEO'su Türk iş adamı Ulukaya'nın başarısını Amerikalılara örnek olarak verdi. 

Konuşmasında, "Türkiye'den bir göçmen arkadaşımız var. O her zaman Yunan yoğurdu yapmak istiyordu." diyen Clinton, Ulukaya'nın Yukarı New York'ta birçok yerli Amerikalıları da işe alarak Chobani yoğurtlarını kurduğunu ve bugün 2 bin 100 çalışanıyla milyarlarca dolarlık bir şirket sahibi olduğunu kaydetti.Clinton, Ulukaya'nın halka açılmadan önce bütün çalışanlarına şirketten pay verdiğini belirtirken, bu sırada salondan büyük alkış topladı.

Eşi Clinton'ın, ABD Başkanı olması için 3 neden bulunduğunu belirten eski Başkan Clinton, "Bunların birincisi iyi fikirlere sahip olması. İkinci olarak sadece o, diğer partiyle işbirliği yaparak işleri yoluna sokan aday. Üçüncü olarak, sorunlu bir dünyayı yönetmek için yeteneğini kanıtlamış yarışta kalan tek aday o." diye konuştu.

Tappan Zee köprüsünde bir kamyonun devrilmesi sonucunda  mitinge 1 saate yakın gecikmeli gelen Clinton, konuşmasında ABD'nin Tappan Zee gibi yeni köprülere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Dünyanın sorunlarının önceye göre daha fazla arttığını belirten Clinton, eşinin uluslararası konularda deneyimli olduğunun altını çizdi. Clinton, konuşmasının sonunda "New Jersey'ye ihtiyacımız var. Hillary'nin size ihtiyacı var." yorumunu yaptı.

Paterson'daki bir lisenin spor salonunda düzenlen mitinge, yaklaşık 550 Amerikalı katıldı. 

Bu arada, eski Başkan Clinton dışında kızı Chelsea Clinton da hamile olmasına rağmen ABD genelinde seçim bölgelerini dolaşarak, annesinin Demokrat Parti adaylığını garantilemesi için yaptığı konuşmalarına devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...