Clinton ve Sanders canlı yayında kozlarını paylaştı

ABD'de Demokrat aday adayları Hillary Clinton ile Bernie Sanders, New Hampshire'daki ön seçimlerin ardından canlı yayında kozlarını paylaştı.

Anadolu Ajansı 12.02.2016 - 11:47 | Son Güncelleme : 12.02.2016 - 12:07

Clinton ve Sanders canlı yayında kozlarını paylaştı

ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçim sürecinde, Demokrat ve Cumhuriyetçi aday adaylarının kampanyaları devam ederken Hillary Clinton ve Bernie Sanders canlı yayında karşı karşıya geldi.

PBS kanalında gerçekleşen canlı yayında iki iddialı rakip, Sanders'ın salı günü farklı kazandığı New Hampshire'deki ön seçimlerin ardından ilk kez bir araya geldi.

Tartışmada ceza ve adalet sisteminde reform, azınlık hakları ve sağlık reformu gibi toplumun alt ve orta gelir gruplarını daha fazla ilgilendiren sosyal ve ekonomik meseleler öne çıktı. Her iki aday adayı da "ceza ve adalet sisteminde reform" vaadinde bulundu.

Demokratların 20 Şubat'ta Nevada ve 27 Şubat'ta Güney Carolina'da yapılacak ön seçimlerinde azınlıkların kritik bir role sahip olması, iki adayı da canlı yayında bu kesimleri daha yakından ilgilendiren sosyo-ekonomik konuları konuşmaya yöneltti.

Zira Nevada'da Latin kökenli, Güney Carolina'da ise siyahların oyları hangi adayın seçimi kazanacağı noktasında kritik öneme sahip.

SAĞLIK VE EĞİTİM REFORMU

Her iki aday adayı da, ABD Başkanı Barack Obama'nın "yaklaşık 5 milyon kimliksiz göçmenin sınırdışı edilmesini öteleyen" kararını desteklediklerini kaydederek yakında oy kullanacak olan Nevada'daki Latin kökenlilere mesaj gönderdiler.

Clinton, Sanders'ın sağlık ve eğitim alanındaki reform önerilerinin "gerçekçi ve uygulanabilir olmadığını" savundu. Buna karşı Sanders ise rakibini, "Wall Street'ten yüklü bağışlar alan biri onun etkisi altında olur" sözleriyle eleştirdi.

DIŞ POLİTİKA

İki aday adayının ayrıştığı konulardan biri yine dış politika oldu, ancak bu tartışmada dış politika konuları sınırlı yer buldu.

Sanders'ın "dış politikada tecrübesiz olduğunu" savunan Clinton, "Dışarıda çok zor bir dünya var ve buna karşı hazırlıklı olmak gerekir" dedi.

Sanders ise dış politikada tecrübe kadar vizyonun da önemli olduğunu ve kendisinin dış politikaya bakışının daha vizyoner olduğunu iddia etti.

Sanders, Clinton'ın 2002 yılında "Irak'a asker gönderilmesini benimsediğini" ve "Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin önünü açtığını" ifade etti.

ABD öncülüğündeki NATO koalisyonunun Kaddafi'yi alt ettiğini, ancak ortaya çıkan siyasi boşlukta DAEŞ'in yükseldiğini savunan Sanders, "Bölge bugün daha tehlikeli bir hale geldi" dedi.

“HANGİ LİDERE HAYRANSINIZ?”

Tartışmanın ilerleyen bölümünde "Hangi lidere hayranlık duyarsınız?" şeklindeki soruya Sanders, "Franklin Roosevelt ile Winston Churchill" cevabını verirken, Clinton'ın yanıtı ise "Nelson Mandela" oldu.

Demokrat aday adayları arasındaki başkanlık yarışı, 20 Şubat'ta Nevada'da "parti toplantıları", 27 Şubat'ta ise Güney Carolina'da "geleneksel seçim" usulüyle yapılacak ön seçimlerle devam edecek.

ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat aday adaylarının ilk durağı Iowa eyaletindeki ön seçimleri Clinton'ın kazanmasının ardından New Hampshire'de Sanders'ın ipi göğüslemesi yarışı kızıştırmıştı.

İLK YAHUDİ ADAY ADAYI

Sanders, New Hampshire'deki başarısıyla, ABD'de başkanlık seçimi sürecinde bir eyalet ön seçimini kazanan ilk Yahudi aday adayı olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...