Clinton 11 saat çapraz sorgu sonrası zaferini ilan etti

ABD eski Dışişleri Bakanı Clinton görevdeyken ülkesinin Libya'daki Bingazi konsolosluğuna düzenlenen saldırıyla ilgili olarak "sorumluluğu üstlendiğini" söyledi. Özel oturumda 11 saat çapraz sorguya alınan Clinton, başkan aday adaylığı önündeki en büyük engellerden birini kaldırdı. Siyasi gözlemciler, "Geldi, oturdu ve zaferini ilan etti" yorumu yaptı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 23.10.2015 - 10:15

Clinton 11 saat çapraz sorgu sonrası zaferini ilan etti

ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya'nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna 11 Eylül 2012'de düzenlenen roketatarlı saldırıda Büyükelçi Chris Stevens'la üç diplomatın öldüğü saldırının "sorumluluğunu üstlendiğini" söyledi.

ABD'de 2016'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den başkan aday adayı olan Clinton kanlı saldırıyla ilgili olarak Temsilciler Meclisi'nde düzenlenen özel oturumda konuştu.

Bingazi saldırısına ilişkin oluşturulan özel komitenin başkanlığını yürüten Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina milletvekili Trey Gowdy, oturumun başındaki konuşmasında, "ABD, niçin Libya'daydı, emniyet talebi niçin reddedildi, 11 Eylül'ün 11'inci yıl dönümünde niçin ordu ivedi şekilde karşılık vermeye hazır değildi ve Obama yönetimi ilerleyen haftalarda niçin saldırının mahiyetine ilişkin söylemini değiştirdi " gibi soruların hala yanıtsız olduğunu vurguladı.

Growdy, "Bu sorular hala yanıtsız, çünkü önceki soruşturmalar adamakıllı yapılmadı" dedi.

"70 BİN DİPLOMATIN SORUMLULUĞU BENDEYDİ"

Demokrat Parti aday adayı Hillary Clinton oturumun ilk bölümünde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı döneminde dünya genelinde 70 bin ABD'li diplomat ve gelişim uzmanını yönetme ve onları destekleme sorumluluğuna sahip olduğunu hatırlattı.

Clinton, "Irak'ta, Afganistan'da, Meksika'da, Haiti'de ve Libya'da olduğu gibi, bu insanlardan birini kaybetmek görev yaptığım sürede tüm Dışişleri Bakanlığı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ailesi ve şahsen benim için son
derece acı vericiydi" diye konuştu.

"OBAMA'YA BEN TEKLİF ETTİM"

Bingazi'deki saldırıda hayatını kaybeden Büyükelçi Stevens'a "ABD'nin Libya'daki en üst düzey temsilcisi olma" teklifini kendisinin yaptığını ve Başkan Barack Obama'ya Stevens'ı önerdiğini anlatan Hillary Clinton, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Saldırıdan sonra askerler onun (büyükelçi) ve diğer üç Amerikalı'nın tabutunu Andrews Hava Üssü'nde uçaktan taşırken Başkan Obama'yla yan yanaydım. Sorumluluğu üstlendim. Ofisten ayrılmadan önce de sahadaki insanlarımızı daha iyi korumak ve gelecekte buna benzer bir trajedinin yaşanmasını önlemek için reformlar başlattım."

Olayın ardından saldırının detaylı bir şekilde soruşturulduğunu da savunan ABD eski Dışişleri Bakanı Clinton, "Bingazi'de olanlar, herhangi bir partiye bağlı olmayan güvenlik görevlileri, istihbarat birimi, birçok medya organizasyonunun yer aldığı inceleme kurulu tarafından dikkatli bir şekilde irdelendi" ifadesini kullandı.

ABD'nin dünyadaki liderliğini sürdürmesi gerektiğine işaret eden Hillary Clinton, bu noktada siyasetin ulusal güvenliğin önüne geçmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Clinton, "Dışarıdaki liderliğimizle eşleştirmek için içeride de liderliğe ihtiyacımız var, ulusal güvenliği, siyaset ve ideolojinin önüne koyan bir liderliğe" değerlendirmesinde bulundu.

10 MİLYON DOLAR ÖDÜL

Libya'nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna 11 Eylül 2012'de düzenlenen roketatarlı saldırıda, Büyükelçi Chris Stevens ile diplomatlar Sean Smith, Glen Doherty ve Tyrone Woods hayatlarını kaybetmişti. ABD Dışişleri
Bakanlığı saldırıyla ilgili faillerin yakalanmasını sağlayacak bilgi paylaşımı için 10 milyon dolar ödül belirlemişti.

SALDIRININ SORUMLUSU GİZLİ OPERASYONLA YAKALANDI 

ABD, roketatarlı saldırının elebaşılarından Ahmed Ebu Khatallah'ı Haziran 2014'te Bingazi'deki gizli operasyonla ele geçirmişti.

Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den aday adayı olan Clinton, Dışişleri Bakanlığı döneminde gerçekleşen saldırıda gerekli önlemleri almamakla eleştiriliyor.

BİNGAZİ'DE NE OLDU?

11 Eylül 2012'de Bingazi konsolosluğuna radikal bir örgüt tarafından düzenlendiği tahmin edilen saldırıda büyükelçi Christopher Stevens ve 3 konsolosluk çalışanı hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...