Clinton'dan başarısız ateşkes yorumu

Suriye'de Kurban Bayramı'nda hedeflenen ateşkesin uygulanamamasına değinen ABD Dışişleri Bakanı Clinton, "Üzüldüm ama şaşırmadım" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.10.2012 - 21:30

Clinton'dan başarısız ateşkes yorumu

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'de ateşkesin sağlanamamasına ilişkin, "Üzüldüm, fakat ateşkesin başarılı olamamasına fazla da şaşırmadım. Çünkü rejim halkına karşı uyguladığı şiddetten vazgeçmedi" dedi.

Balkanlar turu kapsamında Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e gelen Hillary Clinton, Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç ve Başkakan Zoran Milanoviç ile görüştü.

Görüşmenin ardından Clinton ile Hırvatistan Cumhurbaşkanı Yosipoviç ortak basın toplantısını düzenledi.

Clinton, bir gazetecinin, Suriye'de BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahkdar Brahimi'nin Şam ziyareti esnasında varılan uzlaşının ardından Kurban Bayramı sırasında yürürlükte kalması gereken ateşkesin bozulmasına ilişkin sorusunu yanıtlarken şunları söyledi:

'İNSANİ KRİZE DESTEK OLMALIYIZ'
"Üzüldüm, fakat ateşkesin başarılı olamamasına fazla da şaşırmadım. Çünkü rejim, halkına karşı uyguladığı şiddetten vazgeçmedi. Suriyeli mültecilere kapılarını açan ülkelerde yaşanan insani krizlere destek vermememiz, Suriye'deki şiddete karşı durmamız ve bu ülkedeki siyasi değişimi başlatmamız gereğini vurgulamak istiyorum."

YAPTIRIM ÇALIŞMALARINA DEVAM
Hillary Clinton, ABD'nin BM ve Avrupa Birliği (AB) çerçevesindeki diğer partnerleriyle Suriye rejimine yönelik yaptırımların uygulanmasına devam edilmesi için çalıştığını belirtti.

'MUHALİFLER BM'DE TEMSİL EDİLMELİ'
Suriye'deki muhalefet temsilcilerin de Birleşmiş Milletler'de (BM) temsil edilmesi gerektiğini ifade eden Clinton, "Çünkü bütün şiddeti onlar yaşıyor, cephede bulunuyorlar. Orada olanların onlardan da duyulması gerekiyor. Suriye'de bulunan çoğu insan yakın geleceği ve yarınından bile endişelidir. Bu yüzden orada her şeyin tek taraflı olmaması için bu ülkede güçlü muhalefetin de bulunması gerekmektedir" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...