Clinton’dan Irak’a 'güvenli ülke' sözü

Irak’a yaptığı ziyarette Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile biraraya gelen ABD Dışişleri Bakanı, güvenli bir ülke bırakabilmek için çalışma sözü verirken, ‘iç meseleleri siz çözeceksiniz’ dedi.

25.04.2009 - 20:56

Clinton’dan Irak’a 'güvenli ülke' sözü

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Irak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı olarak, Irak'a ilk ziyaretinde Clinton, ‘Desteğimiz sürecek’ mesajı verdi.

Clinton, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile biraraya geldi. Clinton, "Sizlere daha güvenli bir ülkeye sahip olma imkanı verebilmek için çok çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Clinton, Iraklılara birlik çağrısında bulundu ve "Irak'ın bütünlüğünden daha önemli bir şey yok. Irak'ın iç meselelerini nasıl çözeceğinizi size söyleyecek değiliz, buna sizler karar vereceksiniz" ifadesini kullandı.

Clinton, Irak'ın bağımsız ve istikrarlı bir ülke olmasını sürekli vurguladıklarını ve bölgede her anlamıyla tam teşekküllü bir devlet olacağını söyledi.

Clinton, Amerikan kuvvetlerinin çekilmesi sırasında Irak hükümeti ve Irak silahlı kuvvetleriyle çok yakın çalışacaklarını, Amerikan kuvvetlerinin çekilmesini tamamlanacağı 2011'den sonraki stratejilerinin sivil ve büyüme alanlarında olacağına dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Clinton, ayrıca, terör yüzünden Iraklıların çok kayıp verdiğini ve teröre karşı ortak mücadele etmeleri gerektiğini dile getirdi.

"ABD'NİN DESTEĞİ DEVAM ETMELİ"
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de, Clinton ile yerel, bölgesel ve uluslararası birçok meselede anlaştıklarını ve Clinton'ın Iraklı liderlerle siyasi, iktisadi ve güvenlik konularını görüştüğünü dile getirdi.

Zebari, Clinton'ın getirdiği mesajın tatminkar olduğunu ve ABD'nin Irak'ı güvenlik, istikrar ve iktisadi konularda destekleyeceğini söyledi.

ABD ile ilişkilerin değişmeye başladığını dile getiren Zebari, "ABD ile ilişkilerimiz askeri ilişkilerden sivil ilişkilere yönelmeye başladı. Ama güvenlik konusunda Irak'ın karşı karşıya olduğu tehditler var. Bu tehditlere karşı koyabilmek için ABD'nin yardımının devam etmesini bekliyoruz" dedi.

HAMANEY’E CEVAP VERDİ
Mte yandan Hillary Clinton, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in suçlamalarına da cevap verdi.

Clinton, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak'ta dün düzenlenen, aralarında İranlı hacı adaylarının bulunduğu 70'den fazla kişinin öldüğü intihar saldırılarının arkasında ABD ve İsrail'in bulunduğunu söyleyen Hamaney'in bu suçlamalarına, "Saldırıların El Kaide ya da başka örgütler tarafından düzenlendiğinin açık olması nedeniyle bu tür yorumlar hayal kırıklığı yarattı" şeklinde yanıt verdi.

Zebari de, Hamaney'in sözlerine ilişkin olarak, "Bu tür eylemlere Amerikalıların karıştığına dair bilgimiz yok" açıklamasında bulundu.

İran’ın dini lideri mesajında, "Amerikan ve İsrailli istihbarat servisleri, Irak'ta terörün zehirli tohumlarını ektikleri için bir numaralı suçlular" ifadesini de kullanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...