Clinton'dan Iraklılara güvenlik sözü

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, göreve geldiğinden beri ilk kez Bağdat'a gitti. Clinton, Iraklılara güvenlik sözü verdi.

25.04.2009 - 10:50

Clinton'dan Iraklılara güvenlik sözü

Amerikan Büyükelçiliğinde Iraklı sivil toplum örgütü üyelerini kabul eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ''Sizlere daha güvenli bir ülkeye sahip olma imkanı verebilmek için çok, çok çalışmaya devam edeceğiz. Birliklerimizin çekilmesi sırasında Irak hükümeti ve Irak silahlı kuvvetleriyle çok yakın çalışacağız'' dedi.

Iraklılara birlik çağrısında bulunan Clinton, ''Irak'ın bütünlüğünden daha önemli bir şey yok. Irak'ın iç meselelerini nasıl çözeceğinizi size söyleyecek değiliz, buna sizler karar vereceksiniz'' diye konuştu.

Clinton, Iraklıların mezheplere göre güvenlik kuvvetlerine değil de ''güçlü Irak güvenlik kuvvetlerine'' destek verdiğinden emin olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Clinton, Irak'taki çok uluslu gücün Amerikalı komutanı Orgeneral Ray Odierno ile görüştü. Clinton, BM Genel Sekreteri'nin Irak özel temsilcisi Staffan de Mistura ile de bir araya geldi.

Clinton'ın Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile de görüşmesi bekleniyor.

Clinton'ın ziyareti, başkent Bağdat ve diğer kentlerde 150'yi aşkın kişinin ölümüne neden olan kanlı saldırıların ardından gerçekleşiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...