Clinton'dan ruhban okuluna destek

Fener Rum Patriği Bartholomeos, ABD Dışişleri Bakanı Clinton'la biraraya geldi. Clinton Bartholomeos'a "ekümenik patrik" diye hitap etti, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasına destek verdi.

Anadolu Ajansı 06.11.2009 - 16:16

Clinton'dan ruhban okuluna destek

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Patrik Bartholomeos onuruna yemek verdi.

Kalabalık bir davetli topluluğunun yer aldığı yemeğe, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ile eşi Gülgün Şensoy da katıldı.

Clinton, ülkesinin Fener Rum Patriği Bartholomeos'un hem Türkiye, hem dünyada dini hoşgörü çağrılarını desteklemekten onur duyduğunu belirtti ve "Başkan Barack Obama ve benim, Heybeliada Ruhban Okulunun yeniden açılması ve 'ekümenik' Patrikhanenin haklarının korunması ihtiyacını güçlü bir şekilde ifade etmemizin nedenlerinden biri de bu. Bu konuları kamuoyu önünde defalarca dile getirdik ve ele alınana kadar da bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Yemeğin başında konuşma yapan Clinton, sözlerine, "Kendisini yıllardır tanımanın onurunu duyduğum 'ekümenik' Patrik Bartholomeos'u burada karşılamak benim için bir şeref" diyerek başladı.

Patrik Bartholomeos'u ilk olarak 1995 yılında, eski Başkan Bill Clinton'ın eşi sıfatıyla ziyaret ettiğini anlatan Clinton, "Aradan geçen yıllarda çok şey oldu, ama bir şey değişmedi, o da Patrik Cenaplarının sadece kilisesine ve kilise halkına değil, dünyaya olan bağlılığı ve yaptığı işler, ki bunlar hepimiz için çok önemli" diye konuştu.

Clinton, "Patrik Bartholomeos'un, dini hoşgörü uğrunda yorulmak bilmeyen çabaları ve çevreyi koruma konusunda ona ödül kazandıran gayretleriyle, günümüzün küresel zorluklarıyla başa çıkmada öncü rol oynadığını" kaydetti.

"Patrik Bartholomeos'u sadece 300 milyon Ortodoks Hristiyanın lideri olarak değil, aynı zamanda dinin dünyayı iyileştirme ve insanileştirmede oynayabileceği olumlu rolün yaşayan bir temsilcisi olarak karşıladıklarını" kaydeden Clinton, "Onun bilgeliğine, vizyonuna ve liderliğine değer veriyoruz" ifadesini kullandı.

Clinton'ın ardından söz alan Patrik Bartholomeos da, "Clinton'ın dünya genelinde yürüttüğü barış ve uzlaşı girişimlerini, Patrikhanenin misyonu ve bu misyonu yerine getirmede karşılaştıkları zorluklar konusunda gösterdiği hassasiyeti ve dini özgürlüklere duyduğu saygıyı" övdü.

Patrik Bartholomeos, sözlerine şöyle devam etti:

"İşte bu nedenle Heybeliada Ruhban Okulumuzun yeniden açılması hususu, bizim ruhani misyonumuz açısından en çok aciliyet taşıyan konu olmaya devam ediyor ve Başkan Obama'nın TBMM'deki konuşmasında bu konudan bahsetmesini derin takdirle karşıladık. Heybeliada Ruhban Okulunun yeniden açılması ve oradaki uluslararası akademik topluluğun aktif katılımı, daha fazla diyalog ve araştırma yolunda büyük ihtiyaç duyulan fırsatı yaratacak. Böylesine tarihi öneme sahip bir kurum, ortak insanlığımızın yararı için yürütülmesi gereken dinler arası çalışmaya dair yeni fırsatların sunulmasında güçlü bir çekim merkezi olacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...