Hillary Clinton, New Hampshire önseçiminde bozguna uğradı

ABD'de başkan adaylarının belirleneceği önseçimin ikinci durağı New Hampshire eyaletinde Cumhuriyetçi Parti'den aday adayı Trump, Demokrat Parti'den ise Bernie Sanders kazandı. Sanders, Clinton'a 20 puan fark attı.

NTV Haber 10.02.2016 - 08:48 | Son Güncelleme : 10.02.2016 - 09:43

Hillary Clinton, New Hampshire önseçiminde bozguna uğradı
Senatör Bernie Sanders (74), Wall Street zenginlerine savaş açtı, Demokratlar'da öne çıktı.

Seçiminin sonuçlanmasının ardından bazı aday adaylarının seçim kampanyalarından vazgeçmeleri bekleniyor. Bir sonraki ön seçimler 20 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

ABD'nin New Hampshire eyaletinde yapılan ön seçimleri, başkan aday adaylarından, Cumhuriyetçi Parti'den işadamı Donald Trump, Demokrat Parti'den de Bernie Sanders kazandı.

Demokrat Partili aday adayı Hillary Clinton, New Hampshire'de, yüzde 20'lik oy farkıyla Sanders karşısında bozguna uğradı.

Kesin olmayan ilk sonuçlara göre, Müslümanlara karşı söylemleri ile kimi Amerikalıların desteğini, kimi Amerikalıların da tepkisini çeken işadamı Donald Trump, daha önce on seçimlerin yapıldığı Iowa'da yaşadığı yenilgiyi, New Hampshire eyaletinde telafi etmeyi başardı.

TRUMP BU KEZ FARK ATARAK KAZANDI

Donald Trump, kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 33.8'ini aldı, Trump'ı yüzde 15.9'luk oy oranı ile Ohio Valisi John Kasich izledi. 

Iowa eyaleti ön seçimlerini birincilikle bitiren Teksas Senatörü Ted Cruz, New Hampshire'de aldığı yüzde 11.7 oy oranı ile üçüncü sırada kendisine yer bulabildi.

BUSH DÖRDÜNCÜ OLDU

ABD eski başkanlarından George W. Bush'un kardeşi, Florida eski Valisi Jeb Bush, New Hampshire'deki yarıştan, yüzde 11.4 oy oranı ile dördüncü olarak çıkabildi. Bush'u, yüzde 10.6 ile Florida Senatörü Marco Rubio, yüzde 8 ile New Jersey Valisi Chris Christie, yüzde 4.4 ile iş kadını Carly Fiorina, yüzde 2.3'lük oy oranı ile de eski beyin cerrahi Ben Carson izledi.

SOSYALİST ADAY BERNIE, HILLARY'İ SOLLADI

Bernie Sanders, 20 puan fark attı.
Bernie Sanders, 20 puan fark attı.

Demokrat Parti'den ABD başkanlığı aday adaylığı için yarışan, ABD eski başkanlarından Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton, rakibi Bernie Sanders karşısında, New Hampshire eyaletinde ağır bir yenilgiye uğradı. Clinton, oyların yüzde 38.4'ünü alırken, yüzde 22 oy farkı ile Clinton'un önüne geçen Bernie Sanders yüzde 60 oy oranı ile New Hampshire seçimlerini kazandı.  

İSKANDİNAV MODELİ POLİTİKALAR

ABD Kongresi’nin en açık sözlü liberalleri arasında gösterilen Sanders kendisini demokrat sosyalist olarak tanımlıyor.  

İskandinav ülkelerindeki sosyal demokrat partilerle benzer dünya görüşüne sahip olduğunu sık sık vurgulayan Bernie Sanders, Kongre'de insan hakları, gelir dağılımı eşitsizliği ve küresel ısınma gibi konuları gündemde tutuyor.

Sayfa Yükleniyor...