NTV

Clinton'ın e-posta hesabına 5 kez saldırı

Dünya

Bilgisayar korsanları, ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın bakanlığı döneminden kalma elektronik postaları en az 5 kez ele geçirmeye çalıştı.

İlişkili Haberler

ABD'de Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı döneminden kalma elektronik postalarından kamuoyuna yeni açıklanan bölümde, bilgisayar korsanlarının Clinton'ın bilgisayarını virüs yoluyla en az 5 kez çökertmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel hesabından yaptığı yazışmaların bir bölümü daha kamuoyuna açıklandı.

Buna göre, Clinton virüs yüklü eki bulunan aşırı hız cezası içerikli beş elektronik posta aldı. Clinton'ın virüsten zarar görüp görmediği bilinmiyor.

Alıcıyı ekteki dosyayı açmaya yönlendiren elektronik postalar, bilgisayar korsanlarına kurbanın bilgisayarının kontrolünü ele geçirme imkanı sağlıyor.

Güvenlik uzmanlarının Eylül 2011'de kötü amaçlı yazılım üzerinde yaptığı incelemede, virüs bulaşan bilgisayarların kurbanın bilgilerini Rusya da dahil en az üç deniz aşırı ülkedeki sunuculara ilettiğini belirtiyor. Fakat bu, olaydan mutlaka Rus ajanları ya da vatandaşlarının sorumlu olduğu anlamına
gelmiyor.

Clinton'ın sözcüsü Nick Merrill, "Clinton'ın bu elektronik postaya cevap verdiği ya da ekli dosyayı açtığına dair bir kanıtımız yok. Daha önce de söylediğimiz gibi, şimdiye kadar bilgisayar sisteminin güvenliğinin kırıldığına dair de bir delil bulunmuyor. Bu, diğer milyonlarca Amerikalı gibi, Hillary Clinton'ın da istenmeyen elektronik posta aldığını gösteriyor" diye konuştu.

Hillary Clinton'ın, dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde, bakanlığın resmi elektronik posta adresi yerine, kişisel hesabını kullanması tartışmalara neden olmuştu. Clinton da tartışmaların ardından bakanlığa 55 bin sayfa içeren dokümanı teslim etmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen mayısta Clinton'ın 2012 yılında ABD'nin Bingazi Konsolosluğuna yapılan kanlı saldırıya ilişkin 900 sayfayı bulan 296 adet yazışmasını açıklamış, geri kalan yazışmaları da 30 Haziran'dan başlayarak her 30 günde bir gruplar halinde kamuoyuna açıklamaya devam etmişti.