Clinton'ın paylaşılmamış e-postaları yayınlandı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Clinton’a ait toplamda sayfa sayısı 500’ü aşan e-postaları kamuoyuyla paylaştı.

Anadolu Ajansı 13.02.2016 - 21:37 | Son Güncelleme : 14.02.2016 - 04:49

Clinton'ın paylaşılmamış e-postaları yayınlandı

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski bakan ve bu yıl kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti’den aday adayı olan Hillary Clinton’ın toplamda sayfa sayısı 500’ü aşan daha önce paylaşılmamış e-postalarını kamuoyuyla paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Clinton’ın özel elektronik posta hesabındaki 500’den fazla yazışmanın içerisinde 81 yazışmanın özel ve üç yazışmanın ise güvenlik gerekçesiyle “gizli” kategorisinde olduğu görüldü.

Yazışmaların içerisinde, şu anda Dışişleri Bakanlığı'nda Demokrasi ve İnsan Hakları Bürosu'nda görev yapan Tim Malinowski’nin 2012 yılında Başkan Barack Obama yönetiminden üst düzey yetkililere, Suriye’nin kuzeyinde “Uçuşa kapalı bölge” oluşturmanın gerekliliğinden bahsettiği iletiler dikkat çekti.

Malinowski, Clinton’un yanı sıra şu anda John Kerry’nin yardımcısı olarak görev yapan Antony Blinken, ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’ın yanı sıra birçok yetkiliye, bölgeye dair izlenimlerini aktardı. Malinowski, “Benim anladığım kadarıyla, ABD ve Uluslararası destekle bölgede uçuşa kapalı bölge kurulmasından daha etkili bir şey yok” şeklinde uyarıda bulundu.

Yazışmada Malinowski, muhaliflerin bölgede güçlü olduğunu ve savaş tecrübelerinin gittikçe arttığını fakat güçlü silahlarının olmadığını belirtti. Malinowski buna karşılık ise, Beşşar Esad rejimine ait birliklerin helikopter ve uçaklarla sivil-asker ayrımı yapmaksızın bölgeye saldırdığını belirtti.

Kamuyla paylaşılan son e-postaların ardından toplam da bugüne kadar 45,830 sayfa paylaşılmış oldu. Fakat Federal mahkemenin Ocak ayı itibarıyla toplam 55,000 sayfa yazışma paylaşılmasını istemişti.

Hillary Clinton'ın, dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde, Bakanlığın resmi elektronik posta adresi yerine, kişisel hesabını kullanması tartışmalara neden olmuştu. Clinton da tartışmaların ardından bakanlığa 55 bin sayfa içeren dökümanı teslim etmişti. 

Sayfa Yükleniyor...