Clinton'ın sağ kolu Abedin eşinden ayrılıyor

Hillary Clinton'ın en yakın ekibinde yer alan Abedin, eski milletvekili eşi Weiner'ın bir kadına müstehcen fotoğraflarını gönderdiği ortaya çıkınca boşanma kararı aldı.

Anadolu Ajansı 29.08.2016 - 20:25

Clinton'ın sağ kolu Abedin eşinden ayrılıyor

ABD başkan adayı Hillary Clinton'ın en yakınındaki danışmanlarından Huma Abedin, eşinden ayrılacağını duyurdu.

Eski Kongre üyesi eşi Anthony Weiner'in bir kadınla müstehcen fotoğraflarını paylaştığının ortaya çıkmasından sonra Abedin, eşinden boşanacağını açıkladı. 

Abedin, "Uzun ve acı verici bir düşünme süreci ile evliliğim hakkındaki uğraşlarımdan sonra eşimden ayrılmaya karar verdim. Anthony ile hayatımızın ışığı oğlumuz için en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Bu zor süreçte özel hayatımıza saygı duyulmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

Abedin'in ayrılık kararını açıklaması, New York Post gazetesinin, eski Demokrat Partili milletvekili Weiner'in bir kadınla müstehcen mesajlaşması ve fotoğraf paylaşımı yaptığını ortaya çıkarmasından bir gün sonra geldi.

Gazeteye konuşan adı açıklanmayan kadın, yaklaşık bir yıldır Weiner ile müstehcen fotoğraflarını birbirlerine gönderdiklerini açıklamıştı. Gazete, fotoğraflardan bazılarını pazar günkü sayısında yayımlamıştı.

Clinton'ın sağ kolu olarak bilinen Abedin ile eşi Weiner'in evliliği daha önce de krizlerle gündeme gelmişti. Weiner'in Abedin hamileyken yine bir kadına müstehcen fotoğrafını gönderdiği ortaya çıkmış ancak çift evliliklerini devam ettirmişti. Weiner, 2011'de de Twitter hesabından yine müstehcen bir fotoğrafını yanlışlıkla paylaşınca ABD Kongresi'nden istifa etmişti. 

Son olayın ortaya çıkmasının ardından Weiner Twitter hesabını kapatmıştı. 

Huma Abedin, 1990'lı yıllardan bu yana Hillary Clinton'ın en yakın ekibi içinde yer alıyor. Abedin, Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı döneminde de yardımcılarından biri olarak görev yaptı. Clinton'ın bakanlığı döneminde özel hesabından yaptığı e-posta yazışmalarında da sıkça adı geçen ve e-postaları bulunan Abedin, hem özel hayatında hem de siyasi kariyerinde Clinton'ın sağ kolu olarak tanımlanıyor. Şu anda 40 yaşındaki Abedin, Clinton'ın başkanlık kampanyasının başkan yardımcısı olarak çalışıyor. Clinton'ın başkan seçilmesi durumunda Abedin'in yönetimde önemli bir göreve getirilmesi bekleniyor.

Babası Hindistanlı, annesi Pakistanlı olan Huma Abedin Michigan'da doğdu. Akademisyen olan anne ve babasıyla bir süre Suudi Arabistan'da yaşayan Abedin, eğitimini ABD'deki George Washington Üniversitesinde tamamladı.1996'da Beyaz Saray'daki stajı sırasında Hillary Clinton ile tanışan Abedin, o tarihten bu yana Clinton ile çalışıyor.

Sayfa Yükleniyor...