Haiti Cumhurbaşkanı Michel Martelly'nin daha önce başbakanlığa önerdiği iki adayın parlamento tarafından reddedilmesi nedeniyle aylardır süren belirsizlik, üçüncü aday Conille'in Senato'nun onayını almasıyla son buldu. Senato'da saatler süren oylama sırasında, Conille'in adaylığını 17 senatör olumlu karşılarken, 3 red oyu geldi, 9 kişi ise çekimser oy kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Lucien Jura, AP'ye yaptığı açıklamada, senatoyu kararından dolayı kutlayarak, Conille önderliğindeki yeni hükümetin ülkenin ihtiyaç duyduğu vizyonu hayata geçireceğini kaydetti.

Asıl mesleği doktorluk olan 45 yaşındaki deneyimli kalkınma uzmanı Conille, Clinton'ın BM Haiti özel temsilciliğini yürüttüğü dönemde personel şefi olarak görev yapmıştı.

Conille, 1999 yılından bu yana Haiti, Etiyopya ve Nijer dahil olmak üzere pek çok ülkede BM adına çalışmalar yürütmüştü.

Haiti'deki yeni görevi kapsamında Conille'in 2010 yılında ülkesini vuran büyük depremin ardından başlatılan yeniden yapılanma sürecini yönetmesi bekleniyor.

Haitili yetkililer, geçen yıl başkent Port-au-Prince'i yerle bir eden depremde 300 binden fazla kişinin öldüğünü açıklamıştı. On binlerce insanı evsiz bırakan depremin ardından başlayan kolera salgınında ise yine binlerce kişi hayatını kaybetmişti.