Clinton'ın yerine Kerry geliyor

ABD Başkanı Barack Obama, yeni kabinesinde dışişleri bakanı olarak Demokrat senatör John Kerry'yi aday gösterdi. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Obama, Kerry'nin bu görev için ''mükemmel'' bir seçim olduğunu söyledi

21.12.2012 - 17:36

Clinton'ın yerine Kerry geliyor

ABD Başkanı Barack Obama, Hillary Clinton'dan boşalacak dışişleri bakanlığı koltuğu için ABD senatörü John Kerry'i aday gösterdi.

Obama, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı da olan Kerry'nin ABD Dışişleri Bakanlığına adaylığını, Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyerek açıkladı.

Basın toplantısına senatör Kerry ile eşi ve Başkan Yardımcısı Joe Biden da katıldı.

Obama, Kerry'nin Senato'daki görevleri ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığına değinerek, Kerry'nin yıllardır en büyük dış politika tartışmalarında merkezi bir rol oynadığını söyledi.

Kerry'nin deneyimlerinden bahseden Obama, Kerry'nin şimdiden dünya genelinde saygı ve güven kazanan bir isim olduğunu belirterek, bunun kendisinin yönetiminin ikinci döneminde dışişleri bakanlığı için ''mükemmel bir seçim'' olmasını sağladığını kaydetti.

CLİNTON DA 'MÜKEMMEL' DEDİ
ABD'nin mevcut Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da kendisinden sonraki Dışişleri Bakanı olarak aday gösterilen John Kerry'yi telefonla arayarak kutladığını ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Kerry'yi bu göreve aday göstererek ''mükemmel bir seçim'' yaptığını belirtti.

SENATONUN ONAYI GEREKİYOR
Kerry'nin ABD Dışişleri Bakanı olabilmesi için adaylığının ABD Senatosu tarafından onaylanması gerekiyor.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice'ın bakanlık için olası adaylığından çekilmesinin ardından, Washington'da adı bu görev için en çok geçen kişi John Kerry olmuştu.

Obama geçtiğimiz kasım ayında başkan seçildikten sonra senatör John Kerry'nin ismi ABD Savunma Bakanlığı Pentagon için geçmişti.

RICE İSTEMEMİŞTİ
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup göndererek, dışişleri bakanlığına aday gösterilmemesini istemişti.

ABD'nin BM Daimi temsilcisi Susan Rice, ABD'nin Libya'daki konsolosluğuna saldırı sonrasındaki açıklamaları nedeniyle Cumhuriyetçi Parti'nin hedefi olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...