"Flynn'in Rus yetkiliyle görüşmesini Trump'ın damadı istedi"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, FBI'a yalan söylemek suçundan hakim karşısına çıktı. CNN Internatıonal kanalı Flynn'in mahkemeye sunduğu savunma belgelerinde Rus yetkililerle iletişime geçme talimatını Trump'ın damadı Jared Kushner'ın verdiğini iddia etti.

NTV Haber 02.12.2017 - 08:51

"Flynn'in Rus yetkiliyle görüşmesini Trump'ın damadı istedi"

"ABD'de Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'e Rus yetkililerle iletişime geçme talimatını başkan Donald Trump'ın damadı verdi" iddiası CNN Internatıonal televizyon kanalında yer aldı.

Kanal, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, FBI'a yalan söylemek suçundan teslim olarak hakim karşısına çıkan Flynn'in mahkemeye sunduğu savunma belgelerine yer verdi.

Flynn'in ifadesinde Rus yetkililerle görüşmeyi Trump’ın geçiş dönemindeki üst düzey yetkililerin ayarladığını söylediği belirtildi.

Haberde bu üst düzey yetkililerin Trump'ın damadı Jared Kushner ve eski danışmanlarından Kathleen McFarland olduğu öne sürüldü.

Buna göre Kushner, Flynn'den 2016'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılacak olan "İsrail'in yasa dışı yerleşimlerine son vermesiyle" ilgili oylamada üye ülkelerin hangi oyu vereceğini araştırmasını istedi.

Kushner, Flynn'e ayrıca Rusya'nın da aralarında bulunduğu konseye üye ülkelerin bu oylamayı ertelemelerini ya da reddetmelerini sağlamaya çalışmasını söyledi.

Bu sırada Eski Başkan Barack Obama 28 Aralık 2016'da "Başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları" kapsamında Rusya'ya karşı yaptırım kararı aldı.

Bunun üzerine Flynn, Rusya'nın ABD Büyükelçisi Kislyak'ı arayarak yaptırımların tansiyonu yükseltmemesini istedi ve yaptığı görüşmenin ayrıntılarını trump'ın geçiş ekibine bildirdi.

Daha sonraysa şubat ayında Flynn'ın göreve gelmeden önce Rus Büyükelçi Kislyak
ile yaptırımlar üzerine görüştüğü ABD basınında yer aldı..

Flynn iddialar üzerine "Görüşmeye ilişkin bilgileri kasıtsız olarak başkan yardımcısına ve diğerlerine eksik aktardığı gerekçesi" ile istifa etmişti.

Rus Büyükelçi ile seçim döneminde yaptığı görüşmeler hakkında hakim karşısına çıkan Flynn işbirliği yapacağını açıkladı.

Flynn, suçlu bulunursa beş yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Sayfa Yükleniyor...