'Çocuk askerler' mahkum ettirdi

Savaş suçlarına bakmak üzere 2002 yılında kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi, ilk mahkumiyet kararını verdi. Mahkeme, Thomas Lubanga'yı ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çocukları asker olarak kullanmaktan suçlu buldu.

NTV Haber 15.03.2012 - 16:09

'Çocuk askerler' mahkum ettirdi

Uluslararası Ceza Mahkemesi, kuruluşundan bu yana ilk mahkumiyet kararını verdi. Savaş suçlarına bakmak üzere 10 yıl önce kurulan mahkeme, Kongolu askeri lider Thomas Lubanga'yı, çocuk askerler kullanmaktan suçlu buldu.

Lubanga, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 2002-2003 yılları arasındaki savaşta bazıları 9 yaşında olan çocukları, özel muhafız, seks kölesi ve savaşçı olarak kullanmakla suçlanıyordu.

Mahkeme, zorla sokaklardan aldığı çocukları birer katile dönüştüren 51 yaşındaki Lubanga'nın çarptırılacağı cezayı, önümüzdeki günlerde açıklayacak.

DURUŞMAYI ANGELINA JOLİE DE İZLEDİ
Duruşmayı, Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi ünlü oyuncu Angelina Jolie de izledi.

Dava, başta Kongolular olmak üzere Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri tarafından bir dönüm noktası olarak görülüyor. Uluslararası Af Örgütü, çocukların asker olarak kullanılmasıyla mücadelede önemli bir adım atıldığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler yetkilileri de kararı, “hukuksuzluğun sona ermesi” olarak niteledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...