'Çocuklar kalkan olarak kullanılıyor'

İnsan Hakları İzleme Örgütü, yayınladığı bir raporda, Somali'deki İslamcı Eş Şebab örgütünün, çocukları zorla kendi safına çektiğini açıkladı. Raporda, örgütün bazıları 10 yaşında olan çocukları asker olarak kullandığı, okullara saldırılar düzenlendiği ve cephede canlı kalkan olarak kullandığı belirtildi.

21.02.2012 - 14:57

'Çocuklar kalkan olarak kullanılıyor'

İnsan Hakları Örgütü, Somali’de son iki yıldır yaşanan çatışmalarda Eş Şebab örgütünün çocukları askerleştirme girişiminde önemli bir artış yaşandığını bir raporla açıkladı. Raporda, kimileri 10 yaşındaki çocukların asker olarak kullanıldığı, okullara saldırılar düzenlendiği ve canlı kalkan olarak kullanıldığı belirtildi.

Eş Şebab'ın çocukları okullardan, oyun sahalarından, evlerden kaçırdığını belirten Örgüt raporunda, "Somali'de çocukların gizlenecek hiçbir yeri yok" ifadelerine yer verdi. Eş Şebab örgütünden kaçan çocuklar, İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne, hükümete casusluk yaptıkları ve emirlere uymadıkları iddiasıyla eğitim kamplarında pek çok kişinin öldürülmesine tanık olduklarını anlattılar. Raporda, çocukların kamplarda eğitildikten sonra, askerleri korumak üzere cepheye gönderildikleri belirtildi.

AİLELER ÇARESİZ
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün topladığı verilere göre, Eş Şebab, kız çocuklarını da kaçırarak ya cephede savaşmaya zorluyor ya da zorla evlendiriyor. Ailelerin çocuklarını korumak için çaresiz olduklarını belirtilirken, Eş Şebab'a direnen ebeveynlerin saldırıya uğradıklarını ve öldürüldüklerini belirtiyor. Örgütün raporunda, kendi saflarında da çocuk askerler bulunan Somali hükümeti eleştiriliyor.

Örgüt, uluslararası topluma çağrıda bulunarak, çocuk askerler konusunda Somalİ'deki geçiş hükümetine baskı uygulanmasını istiyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Somali hükümetini, çocukları korumak için yeterli çabayı sarf etmemekle de suçladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...