Mısır'dan dünya Müslümanlarına seslenen Barack Obama, Kahire Üniversitesi'ndeki konuşmasını tamamladı. Obama'nın yaptığı tarihi konuşmanın metni, daha konuşma başlamadan yayınlandı.

İlişkili Haberler


ABD Başkanı Obama, bir saate yakın süren konuşmasına, 'Esselamün aleyküm' diyerek başladı ve mesajında Kuran'dan, İncil'den ve Tevrat'tan ayetlere de yer verdi.

Kahire'de olmaktan gurur duyduğunu belirten Obama’nın Kahire Üniversitesi'ndeki mesajından satırbaşları şöyle:

YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN GELDİM
"Çağdaşlık ve küreselleşmenin getirdği değişiklikler Batı’nın İslam geleneklerini düşman gibi görmesine neden olmuştur. 11 Eylül 2001 saldırıları ve aşırı güçlerin çabaları, benim ülkemdeki sivil halka yönelik şiddet eylemleri, İslam’ın tüm Batı’ya düşman olduğu izlenimini uyandırmıştır. Bugün Kahire’de karşılıklı çıkar, saygı ve güven temelinde tüm Müslümanlar ve Batı arasında yeni bir başlangıç aramak için bulunuyorum.

ÇOCUKLUĞUMDA EZAN SESLERİ İLE UYANDIM
Kuran-ı Kerim’in söylediği gibi: “Rabbini bil ve her zaman doğruyu söyle.” Ben de burada bunu yapmaya çalışacağım. Doğruyu söyleyeceğim. Bizi birbirimizden ayıran güçler karşısında ayakta durmayı bilmemiz gerekiyor. Ben Hıristiyanım, evet! Ama benim babam, kuşaklarca Müslüman olan bir aileden geliyor. Çocukken Endonezya’da sabahları ezan sesiyle uyanırdm. Bir tarih öğrencisi olarak, uygarlığın İslamiyet’e büyük borcu olduğunu biliyorum. Ankara'da da dediğim gibi ABD İslam'la asla savaşta olmaz.

İSLAM ABD'NİN PARÇASIDIR
İslam, ABD'nin bir parçasıdır. İslam'a karşı ön yargılarla savaşmak benim görevim. Kuruluşumuzdan bu yana ABD’li Müslümanlar, ABD’yi zenginleştirmişlerdir. Üç kıtadaki İslamı tanıdım ben. Ve bu deneyimler, ABD ile İslam arasıdaki ortaklığın nasıl olması gerektiği konusundaki inancımı daha iyi pekiştirdi. Bugün ABD Başkanı olarak sorumluluğumun bir parçası İslam’a yönelik negatif önyargıları yok etmek. Aynı Müslümanlar gibi ABD de varolan imajına sığmıyor. Biz bir devrimden doğduk ve herkesin eşit olduğu ideali ile yola çıktık. Biz her kültür tarafından şekillenmiş bir ülkeyiz. Adı Barack Hüseyin Obama olan Afrika kökenli bir ABD’linin başkan olabilmesi üzerine çok konuşuldu. Ama benim hikayem tek değil."

IRAK BİZİM TERCİH ETTİĞİMİZ BİR SAVAŞ OLDU
Irak savaşı ile ilgili olarak Obama şunları kaydetti:

"Afganistan’ın tersine Irak bizim seçtiğimiz bir savaştı. Her ne kadar Saddam Hüseyin’in olmadığı bir yönetimin Iraklılar için daha iyi olacağını düşünsem de, Irak’ta yaşananlar ABD için diplomasinin ne kadar gerektiğini göstermiştir. Ama Irak’ın, egemenliği yine Irak’ındır. Bu yüzden muharip birliklerimizi Ağusots 2010’a kadar Irak’tan çekeceğiz. Irak ile, bizim himayemizde bir ülke olarak değil, bir ortak olarak çalışmayı düşünüyoruz.”

TÜRKİYE KADINLARIN LİDER OLDUĞU BİR MÜSLÜMAN ÜLKE
Konuşmada Türkiye ile ilgili ifadeler de yer alıyor. Bunlardan bazıları şöyle: "Türkiye kadınların ilder olduğu Müslüman ülkelerden. Ankara'nın Medeniyetler İttifakı'ndaki liderliği önemli."

BARIŞIN YOLU İKİ DEVLET
Obama konuşmasında İsrail-Filistin sorununa da değindi:

"Bugün Filistin halkının karşı karşıya olduğu durum kabul edilebilir değildir. Ve ABD, Filistin halkının onurlu bir yaşam için duyduğu özleme sırt çevirmeyecektir. İki halk uzlaşmayı imkansız hale getiren acı bir tarihle yüzleşmek zorundadır. Bir tarafı suçlamak haksızlık olur. Buradaki tek çözüm, iki halkın da beklentilerinin karşılanmasıdır. Bu da İsrail ve Filistin’in iki devlet olarak barış ve güvelik içinde yaşadığı bir düzenle olur. Bu sonucu, gerekli olan tüm sabırla takip etmeye; bunun peşini bırakmamaya niyetliyim. Bütün tarafların yol haritası çevresinde sorumlulukları açıktır. Filistinliler şiddetten vazgeçmek zorundadır. Uyuyan çocuklara roket atmak, ya da otobüsteki yaşlı kadınlara bomba atmak ne cesaret ne de güç göstergesidir. Bu meşru bir iktidar edinilmesinin de yolu değildir. Filistin otoritesini ve kendini yönetme kapasitesini geliştirmek zorundadır. Hamas’ın da şiddete son vermesi ve İsrail’i tanıması lazımdır.

FİLİSTİNLİLERİN HAYATININ İYİLEŞTİRİLMESİ, BARIŞ İÇİN GEREKLİ
İsrail’in de Filiistinlilerin var olma hakkını tanıması lazım. İsrail’in yerleşim yerleri inşasını durdurmasının vakti gelmiştir. İsrail aynı zamanda, Filistinlierin yaşayabilmesi ve kendini geliştirmesi için, kendi üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmelidir. Filistinlilerin günlük hayatındaki ilerlemeler, barış sürecinin bir parçasıdır. Ve İsrail bu adımları atmakla yükümlüdür. Arap-İsrail çatışması, artık Arap toplumlarının kendi sorunlarından uzaklaşmaları içn neden oluşturmamalıdır. Filistinli annelerin çocuklarını korkusuz büyütebilmesi ve kutsal topraklarda, tıpkı Tanrı’nın istediği gibi, barış olması için çalışmamız gerekir."

Obama'nın konuşma yapacağı salonda bekleyen Mısırlı gençler
Obama'nın konuşma yapacağı salonda bekleyen Mısırlı gençler

İRAN BARIŞÇIL NÜKLEER GÜCE SAHİP OLABİLİR
ABD'nin nükleer silahsız bir dünya istediğini altını çizen Obama, İran'ın barışçıl amaçlı nükleer güce sahip olabileceğini söyledi. 
Obama, konuşmasında kadın ve erkeğin eşitliğini vurgulamak için Kuran’ın Hucurat suresinden alıntı yaptı ve "Müslüman kadınlara ne giyeceği dikte edilmemeli" dedi. Obama mesajında, ABD'de türban takmanın yasal koruma altında olduğuna da dikkat çekti.

TÜRKİYE'DE KADINLAR LİDER OLDU
İslam dünyasında kadın hakları ile ilgili olarak Obama şunları kaydetti: “Batı’daki bazı insanların, başı kapalı olan kadınların eşit olmadığı yönündeki fikrine katılmıyorum. Ancak eğitim hakkı elinden alınan kişinin, eşitlik hakkı da elinden alınmıştır. Dolayısıya eğtim alan kadınların olduğu ülkelerin, daha zengin olmasına şaşırmamak lazım.

Ancak bir konuda açık olmam lazım: Kadın eşitliği meselesi sadece İslam'ın sorunu değildir. Türkiye’de, Pakistan’da, Bangladeş’te, Endonezya’da, çoğunluğu Müslüman olan toplumların, kadınları Başbakan seçtiğini gördük. Kızlarımız toplumlarımıza, oğullarımız gibi katkıda bulunabilirler.”

ÖNCE MÜBAREK İLE GÖRÜŞTÜ
Obama, bugün geldiği Kahire'de önce Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Kubbe Sarayında görüştü. Görüşmede, Ortadoğu'daki ülkelerle ortaklık ilişkisi içinde çalışmaya bağlı oldukları mesajını veren Obama, "bölgede bütün insanların barış ve refaha kavuşturulması için yapıcı bir yola doğru nasıl ilerleyecekleri" konusunda konuştuklarını kaydetti.

Barack Obama'nın, Kahire Üniversite'sinde konuştuğu salon
Barack Obama'nın, Kahire Üniversite'sinde konuştuğu salon

Barack Obama'nın, Hüsnü Mübarek ile İsrail ile Filistin arasında uzun süredir var olan çatışma, Ortadoğu'da barışın nasıl sağlanacağı ve İran'ın tartışmalı nükleer programı konusunda görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

MÜBAREK'LE GÖRÜŞMEYİ DÖRT GÖZLE BEKLEDİM
Mübarek'e misafirperverliğinden ötürü teşekkür eden, Obama, "çeşitli konularda onlarca y��llık deneyime sahip bir kişi" olduğundan öncelikle Mübarek ile görüşmek istediğini ve gezisinin bu bölümünü "dört gözle beklediğini" sözlerine ekledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de Obama ile görüşmesinde, "hiç çekincesiz tüm konuları açtıklarını" kaydetti.

Obama'nın, Mübarek'i tokalaşarak ve bölge geleneğine göre yanaklarından öperek selamladığı dikkati çekti.

KAHİRE'DE OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Obama'nın ziyareti için Kahire'de olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Kentte yoğun temizlik ve renovasyon çalışmaları yapıldı.

Obama dün Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bugün yapacağı konuşmadan sonra Obama Mısır'dan ayrılarak Almanya'ya geçecek.