'Cömert askeri yardımınız için teşekkürler'

ABD Başkanı Barack Obama'nın üç günlük İsrail ziyareti başladı. İsrail'deki ilk mesajını veren Obama, "İttifakımız ölümsüz ve sonsuz" dedi. Netanyahu da, cömert askeri yardımlarından dolayı ABD'ye teşekkür etti.

20.03.2013 - 16:03

'Cömert askeri yardımınız için teşekkürler'

ABD Başkanı Barack Obama, Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından törenle karşılandı.

Güvenlik önlemlerinin had safhada olduğu karşılamada ABD Başkanı Obama ilk mesajını da verdi.

İsrail'i, başkanlığının ikinci döneminde gerçekleştirdiği ilk yurtdışı gezinin ilk durağı olarak seçmesinin tesadüf olmadığına dikkati çeken Obama, ''Bu bölgede esen değişim rüzgarları hem umut hem tehlike getiriyor. O nedenle bu ziyareti, halklarımız arasındaki kopartılamaz bağı yinelemek, ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan bağlılığını tekrar vurgulamak ve İsrail ile komşularının halklarıyla doğrudan konuşmak için bir fırsat olarak görüyorum'' dedi.

Kendisine zaman zaman ABD'nin neden İsrail'in yanında durduğunun sorulduğunu belirten Obama, ''Cevabı basit, yan yana duruyoruz çünkü ortak bir hikayeyi paylaşıyoruz. Bu da kendi topraklarımızda özgür yaşamayı, lider olmayı, özgürlüğünü korumak için bedel ödeyen kahramanlar olmayı, farklılıklar barındıran ve göçmenler sayesinde sürekli yenilenen toplumlarımızı ifade ediyor'' diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesi ile İsrail arasındaki ittifakın sonsuza kadar devam edeceği mesajını da verdi.

'CÖMERT ASKERİ YARDIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER'
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, ABD'ye Ortadoğu'da tarihi değişim süreci yaşanırken İsrail'in yanında durduğu için teşekkür etti.

Netanyahu, ''İstikrarın olmadığı ve belirsizliklerin yaşandığı bir Ortadoğu'da bu ittifaka duyulan ihtiyaç her zamankinden büyük'' dedi.

Netanyahu ABD'ye, İsrail'in tehditlere karşı kendini savunma hakkını onayladığı, cömert askeri yardım sağladığı, güvenlik ve istihbarat alanında gösterdiği işbirliği ve Yahudi halkının devlet kurma hakkını savunduğu için de teşekkür etti.

'FİLİSTİN'E HOŞ GELMEDİN'
ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail ve Filistin'i ziyareti, Gazze'de yüzlerce kişi tarafından protesto edildi. Kadın ve çocukların katıldığı gösteride protestocular üzerinde ''Obama, Filistinli çocuklar işgale hayır diyor'', ''Obama Filistin'e hoş gelmedin'' yazılı pankartlar taşıdı.

ABD ve Obama karşıtı slogan atan göstericiler, ABD bayrağını yaktı. Göstericiler, Filistin yönetiminden, Yahudi yerleşim birimleri inşası durdurulmadan ve Filistinli tutuklular serbest bırakılmadan müzakerelere devam edilmesi için yapılan baskılara boyun eğmemesini de istedi.

KERRY DE EŞLİK EDİYOR
Obama'ya İsrail ziyaretinde aralarında Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de bulunduğu kalabalık bir heyet eşlik ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...