İlişkili Haberler

İngiltere'nin ana muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, Suriye'de derhal bir ateşkesin olması ve Suriye'ye hava saldırılarının bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi.

Corbyn ayrıca, savaş nedeniyle ülkelerini terk eden mülteciler için İngiltere'nin şu anda yaptığından daha iyi yapması gerektiğini söyledi.

İngiltere'de faaliyet gösteren düşünce kuruluş Türkiye Araştırmaları Merkezi CEFTUS'un düzenlediği Toplumsal Başarı Ödülleri gecesine katılan Corbyn burada bir konuşma yaptı.

"SURİYE'NİN BOMBALANMASI DURDURULMALIDIR"

Suriye'de devam eden savaşa ve bu savaştan kaçmaya çalışan milyonlarca mültecinin varlığına dikkat çeken Corbyn, savaşı başlatmanın çok kolay olmasına karşın sona erdirmenin her zaman güç olduğunu ve savaşların sonuçlarının onlarca yıl devam ettiğini dile getirdi. ''Hemen bir ateşkes olmalı ve Suriye'nin bombalanması durdurulmalıdır'' diye konuşan İşçi Partisi lideri savaşın yerine siyasi bir çözümün gerekliliğinin altını çizdi.

"ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ"

Bununla birlikte sığınmacı krizine karşı da Avrupa'nın üzerine düşenleri yapması gerektiğini ifade eden Corbyn, İngiltere'nin 2020 yılına kadar sadece 20 bin mülteciyi kabul etmesini doğru bulmadığını söyleyerek '' Britanya büyük ve zengin bir ülke, diğer Avrupa ülkeleri gibi. Bundan çok daha iyisini yapabiliriz. İşçi Partisi olarak da elimizden gelenin en iyisini yapacağız'' diye konuştu.

"AVRUPA İLE İLİŞKİLERİ KORUMAYA DEVAM ETMELİYİZ"

Sığınmacılara veya göçmenlere kapıları kapatmanın hiçbir ekonomik problemi çözmeyeceğini vurgulayan Corbyn, bu durumun aksine ekonomik düşüşe neden olacağını dile getirerek ''Britanya haziran ayındaki referandum ile Avrupa Birliği'nde ayrılmaya karar verdi. Bu karara saygı duyuyor ve anlıyorum ancak Avrupa ile iyi ilişkileri korumaya devam etmeliyiz'' diye konuştu.

Geçmişte aktivist olarak Türkiye'ye çok sayıda ziyarette bulunduğunu hatırlatan Corbyn,1980 darbesinden sonra 1983 yılında tutuklananların mahkemelerine gözlemci olarak katıldığını söyledi.

Corbyn, CEFTUS'un çalışmalarının insanları bir araya getirerek birbirlerine yardım etmeye fırsat verdiğini belirterek bu merkezin Türkiye'de bağımsızlık ve demokrasisinde büyük etki sağlamayı ayrıca çeşitliliği kabul eden uzun süreli bir barış sürecin getirmeyi başarabileceğini sözlerine ekledi.

İNGİLTERE MÜLTECİ DUVARI ÖRÜYOR

İngiliz hükümeti Fransa'daki Calais mülteci kampındakilerin ülkelerine girmesini engellemek için 17 milyon sterlinlik bir paketi etkinleştirerek sınıra duvar örmeye başladı. İngiltere Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Goodwill uygulamayı açıklarken, "Tel örgüler çektik. İnsanlar halen geçiyor. Şimdi de duvar yapıyoruz. Bu büyük ve yeni duvarı, Fransızlarla yaptığımız 17 milyon sterlinlik paketin bir parçası olarak inşa etmeye başlayacağız. Daha yapacak çok şey var. Ayrıca Calais'de 200 TIR'lık bir alan için yatırım yaptık. Böylece TIR'ların bekleyebilecekleri güvenli bir yerleri olacak" ifadelerini kullanmıştı.