Corona virüsü maske fiyatlarını yüzde 500 artırdı

Çin'de corona virüsü sebebiyle maskelere talep arttı. Üretici firmalar talebi karşılamakta zorlanınca fiyatlar yüzde 500'den fazla yükseldi. Halk ise duruma tepkili...

DHA 04.02.2020 - 12:27

corona virüs korona virus 2.png

Çin’in Hubey eyalatindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü (2019-nCoV) nedeniyle ülke çapında maskelere talep arttı. Talebin artmasıyla eczane ve maske satışı yapılan bölgelerde uzun kuyruklar oluşurken, maskelerin satış fiyatı da artış gösterdi.

Corona virüsünün Çin’de hızla yayılmasıyla maske üreticileri, talebi karşılamakta zorlanıyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, maske satışının yapıldığı eczane ve mağazalarda uzun kuyrukların oluştuğu görüldü. Singapur merkezli haber sitesi Strait Times’ın haberine göre, Çin'de 2019 Kasım ayında 20’li paket olarak 178 Yuan’a (25 dolar) satılan maskeler, şu anda 950-1,100 (150 dolar) bandına çıktı.

Çin'de birçok sosyal medya kullanıcısı da eczaneler önündeki uzun kuyrukların görüntülerini paylaşarak, maske fiyatlarının aşırı yükseldiğini belirterek duruma tepki gösterdi. Kullanıcılar yüzlerce insanın öldüğü böyle bir salgında bunun 'ticari bir fırsata' dönüştürülmesinin yanlış olduğunu; buna bir an evvel çözüm beklediklerini belirtti.

HONG KONG’DA İLK ÖLÜM

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Hong Kong özel yönetim bölgesinde, 15 kişinin koronavirüs taşıdığı tespit edilmişti. Yerel medya, Hong Kong’daki hastalardan birinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Hong Kong, Çin anakarasında yer almasına rağmen özel yönetim bölgesi olduğu için bu ölüm, Filipinler’den sonra Çin dışındaki ikinci ölüm olarak kabul ediliyor.

BELÇİKA’DA İLK CORONA VİRÜSÜ VAKASI

Belçika’nın başkenti Brüksel merkezli haber sitesi Brussels Times’taki habere göre, Çin’den ülkesine dönen 9 Belçika vatandaşından birinde corona virüsü tespit edildi. Hastanın askeri hastaneye sevk edildiği ve karantina altına alındığı belirtilirken; corona virüsü taşıyan hastalarda görülen ağır belirtileri taşımadığı ve durumunun stabil olduğu bilgisi paylaşıldı.

CORONA VİRÜSÜ İÇİN ACİL DURUM ALARMI NE ANLAMA GELİYOR?

Sayfa Yükleniyor...