Cruz ön seçimdeki rakibi Trump'u desteklemeyeceğini açıkladı

Donald Trump'ın ön seçimlerdeki en güçlü rakibi Teksas senatörü Ted Cruz, Trump'a destek vermeyeceğini ve 4 yıl sonra başkanlık için aday olacağını ilan etti.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 21.07.2016 - 14:19 | Son Güncelleme : 21.07.2016 - 14:20

Cruz ön seçimdeki rakibi Trump'u desteklemeyeceğini açıkladı

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi Parti'nin Cleveland'da pazartesi günü başlayan kongresi devam ediyor.

CRUZ: VİCDANINIZLA OY VERİN 

Kongrenin üçüncü gününe damgasını vuran olay, Teksas Senatörü Ted Cruz'un sahneye çıkmasıyla yaşandı. Uzun bir konuşma yapan ve Trump'a destek vermeyeceğini açıklayan Cruz, delegelere "Vicdanınızla oy verin" çağrısında
bulundu.

Trump taraftarlarının yuhalamaları arasında konuşmasını tamamlayan Cruz'a bazı eyalet delegeleri ise büyük destek verdi.

TRUMP: CRUZ SÖZÜNDE DURMADI 

Daha sonra sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Trump, Ted Cruz'u "verdiği sözde durmamakla" suçladı.

Ön seçim sürecinin bir diğer güçlü yarışçısı Florida senatörü Marco Rubio ise video konferans yöntemiyle bağlandığı kongrede, "Kasım ayındaki seçimleri kazanacağız" vurgusuyla bir konuşma yaptı.

Parti tabanının tamamını bir araya getirip getiremeyeceği merak konusu olan Trump'a karşı Cruz'un çıkışı, kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesinde ünlü emlakçı için iyi sinyaller olarak yorumlanmadı.

Trump'ın başkan yardımcılığı adaylık teklifini daha önce kabul eden Indiana valisi Mike Pence, kongre üyelerine umut dağıtan bir konuşma yaptı.

Kasım ayında Trump'ın başkanlığı kazanacağına inandığını vurgulayan Pence, Trump'ı "kendine has tarzı olan tam bir Amerikalı" diye tanıttı.

MIKE PENCE KİMDİR?

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan yardımcısı adayı olan Pence, ABD Kongresi'nde önemli bir deneyime sahip güçlü bir muhafazakar olarak biliniyor. Temsilciler Meclisi'nde 2001-2013 yılları arasında bulunan Pence, Indiana valisi
olarak görev yapıyor.

Pence'in hangi konularda Trump ile anlaşıp hangi konularda anlaşamayacağı merak ediliyor, zira Trump'ın yaptığı "Müslümanları ABD'ye almayalım" çağrısı için Pence, "Müslümanların ABD'ye girişini yasaklama çağrısı saldırgandır ve anayasal değildir" yorumunu yapmıştı.

Trump'ın bu seçimiyle güçlü bir muhafazakar ismi yanına alarak parti tabanından daha fazla destek almaya çalıştığı değerlendiriliyor.

CRUZ'U DESTEKLEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Pence ön seçim sürecinde partinin başkan aday adaylarından Teksas senatörü Ted Cruz’u desteklediğini açıklamıştı. O dönem Trump için de övgüde bulunan Pence, Trump’ın parti içindeki yarışta tek başına kalmasının ardından onun lehine kampanya çalışmalarına katılacağını ifade etmişti.

Cumhuriyetçi Parti kongresi, Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump'ın bugün yapacağı konuşmayla sona erecek.

Sayfa Yükleniyor...