NTV

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBC'ye konuştu

NTV Haber

Dünya
Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiliz BBC televizyonuna verdiği demeçte Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) sürecini değerlendirdi. Erdoğan, ''Bize çok açık net 'Sizi Avrupa Birliği'ne almayız' derlerse biz rahatlarız" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin sorularını yanıtladı.

''B VE C PLANLARIMIZI BAŞLATIRIZ''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde AB-Türkiye ilişkileri vardı. Erdoğan, ''Biz sözlerimizi tuttuk. Eğer AB açık bir şekilde 'Türkiye'yi kabul edemeyeceğiz' diyorsa bu bizim için rahatlatıcı olacaktır. B ve C planlarımızı başlatırız. Avrupa Birliği bizim için vazgeçilmez değil. Biz rahatız" dedi.

'TÜRKİYE AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN BİR ÜLKE''

"Türkiye ayakları üzerinde duran bir ülke" diyen Cumhurbaşkanı, Brüksel'e tepkiliydi. Türklerin çoğunluğunun artık AB'ye girmek istemediğini anlatan Erdoğan, AB'nin Türkiye'ye karşı tavrının samimiyetsiz bulunduğunu söyledi.

''AB ZAMANIMIZI BOŞA HARCIYOR''

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Başbakanlığımın ilk döneminde Türkiye, Avrupa Birliği liderler zirvelerinde sessiz devrim gerçekleştirmiş bir ülke olarak tanımlanıyordu. Şimdi aynı AB yalnızca bizi liderler zirvesine davet etmemekle kalmıyor, zamanımızı da boşa harcıyor. Tüm bunlara rağmen, biz kısa bir süre daha AB ile samimi olmaya devam edeceğiz. Bunun bize ne getireceğini göreceğiz.''

''ŞU ANDA İÇERİDE OLANLARIN GAZETECİLİK SIFATI YOK''

Basın özgürlüğüne dair soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesleğini gazeteci olarak ifade ederek cezaevlerinde bulunan 177 kişiden sadece 2'sinin sarı basın kartı sahibi olduğunu belirtti.

Erdoğan şöyle konuştu:

''Şu anda içeride olanların gazetecilik sıfatı yok. Bunlar ya terör örgütüyle beraber hareket etmişlerdir, ya silah bulundurmaktan içeri girmişlerdir, ya da birçok yerlerde bankamatikleri kırmışlar, buraları soymuşlardır. Gazeteci kartları var ama resmi basın kartı değil, onların gazeteci olduğunu iddia eden kartlara sahipler. Sizin söylediğiniz gibi sayı 170 değil. Bu yalanlarla da dünyayı kandırmayalım."

''ARTIK BUNLARDAN BIKTIK''

Erdoğan'a Körfez'de süregelen krizde Türkiye'nin Katar'a verdiği destek de soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu krizlerin parçası değiliz. Buna karşılık Körfez bölgesinde diyalog ve barışa katkı sağlamak istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı, "Bir çözüm bulmak için acele ediyoruz. Türkiye asla bu bölgede Müslümanın Müslümana kırdırılmasını istemez. Biz artık bunlardan bıktık. Suriye'de olanlar ortada, Irak'ta olanlar ortada. Bunlarda bedel ödeyen ülke Türkiye. Katar'da da böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'ın röportajının tamamı cuma günü yayınlanacak.

ETİKETLER