Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden Rusya'ya gidiyor. Geçtiğimiz hafta Rusya'da Vladimir Putin'le görüşen Cumhurbaşkanı 22 Kasım'da Rusya'ya yeni bir ziyaret gerçekleştirecek. Eğer ziyaret gerçekleşirse Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir yılda Putin'le altı kez yüz yüzde görüşmüş olacak. 

ANA MADDE SURİYE

Soçi'ye sadece Türkiye değil İran da katılacak. Toplantının ana gündemi Suriye'de olacak. Taraflar Suriye'deki gelişmeler ve ülkedeki son durumu ele alacak. 

Suriye Halklar Kongresi'ne PYD'nin davet edilmesi Türkiye'nin tepki göstermesine neden olmuştu. Gelen tepki üzerine PYD'nin davet edildiği kongre erteelenmişti. Toplantıda bu kongrenin de ele alınması bekleniyor. 

KALIN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 22 Kasım'da Soçi'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılacağı Suriye konulu üçlü zirveye ilişkin, "Astana toplantıları sonucunda Suriye'de şiddetin azaltılması yönünde sağlanan ilerlemeler ve tesis edilen gerilimi azaltma bölgelerindeki faaliyetler değerlendirilecek, insani yardımların ulaştırılması ve Suriye'de siyasi çözüm yönünde 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesindeki Cenevre sürecine üç garantör ülke tarafından yapılabilecek katkılar ele alınacaktır." ifadelerini kullandı.