Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Keşmir sorununun diyalog yoluyla çözülmesinden yanadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, Keşmir sorununun diyalog yoluyla BM kararları temelinde, Keşmirli kardeşlerimizin beklentileri gözetilerek çözülmesinden yanadır" dedi.

Anadolu Ajansı 14.02.2020 - 16:34 | Son Güncelleme : 14.02.2020 - 16:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Keşmir sorununun diyalog yoluyla çözülmesinden yanadır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Pakistan Başbakanı İmran Han, baş başa görüşmeleri ve başkanlıklarında gerçekleşen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 6'ncı toplantısı sonrasında İslamabad'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına "Üç yıl aradan sonra ikinci evimiz olarak gördüğümüz Pakistan'ı ziyaret etmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum" ifadesiyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı şükranlarını sundu.

Erdoğan, 2009'da kurulan Yüksek Düzeyli İstişare Konseyi'nin tekrar bir araya gelişinin iki ülke arasındaki dayanışmanın en güzel ifadesi olduğunu belirterek hem ilgili bakanların bir araya geldiği ortak çalışma gruplarında hem de konsey toplantısında ilişkileri tüm veçheleriyle ele aldıklarını, 13 anlaşmanın imzalanmış olmasının buluşmanın ne kadar önemli olduğunun ifadesi olduğunu belirtti.

İmran Han'ın son Ankara ziyaretinde iki ülke arasındaki ticaret hacmini 2023 yılına kadar 5 milyar dolara çıkarmak gibi bir hedefleri olduğunu hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"İmzalamış olduğumuz stratejik ekonomik çerçeve ve ekindeki eylem planı metinleri ekonomik ilişkilerimizin derinleştirilmesine matuf adeta birer yol haritası mesabesindedir. Türkiye olarak Pakistan'ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına doğrudan etki edecek ulaşım, enerji, turizm, temizlik, kolluk hizmetleri, eğitim ve sağlık alanlarında her türlü desteği vermeye hazırız. Pakistan'da elverişli iş ortamının sürekli kılınması hususunda da Sayın Başbakan İmran Han'ın çabalarını esirgemeyeceğini biliyorum."

"Türkiye dün olduğu gibi bugün de yarın da her zaman Pakistan'ın yanında yer alacak" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Elazığ-Malatya depreminin ardından Cumhurbaşkanından sokaktaki vatandaşa kadar her seviyede sunulan taziye ve destek mesajları Pakistanlı kardeşlerimizin ülkemizle gönül bağının en halisane örneğidir. Ekim ayında terör örgütlerine karşı Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiğimiz askeri operasyona Pakistan Devleti ve halkından güçlü destek aldık. Pakistan'da FETÖ'ye ait okulların Türkiye Maarif Vakfı'na devredilmesi de aramızdaki dayanışmanın bir timsalidir. Bu vesileyle FETÖ terör örgütünün Pakistan'daki yapılanmasına karşı alınan tedbirler için İmran kardeşime bir kez daha teşekkür ediyorum."

"DEVLETİMİZ VE MİLLETİMİZ KEŞMİR HALKIYLA DAYANIŞMA İÇİNDEDİR"

Askeri ve savunma sanayi alanlarındaki ilişkilerin iki ülke arasındaki mevcut ikili ilişkilerde en önemli başlığı teşkil ettiğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Her ikisi de kardeşimiz olan Pakistan ve Afganistan'ın ilişkilerinin geliştirilmesi için gerekeni yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isterim. Devletimiz ve milletimiz dün olduğu gibi bugün de büyük acılar yaşayan, muhtelif baskılara maruz kalan Keşmir halkıyla dayanışma içindedir. Eyaletteki durumun son dönemde atılan her türlü adımlara rağmen müşkül bir hal alması bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir. Türkiye, Keşmir sorununun Pakistan ve Hindistan arasında diyalog yoluyla ilgili Birleşmiş Milletler kararları temelinde ve Keşmirli kardeşlerimizin beklentileri gözetilerek çözülmesinden yanadır. Pakistan'ın terör ve bölgesel istikrara yönelik tehditlerle mücadeledeki büyük fedakarlıklarını takdir ettiğimizi bir kez daha dile getirmek isterim."

Başbakan Han'a ve heyetine misafirperverlikleri için teşekkür eden Erdoğan, imzalanan anlaşmaların hayırlara vesile olmasını diledi.

Pakistan Başbakanı Han ise Pakistan halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu, Erdoğan'ın iktidara gelmesinin ardından ikili ilişkilerin daha da geliştiğini söyledi.

Pakistan'daki mevcut durumun Erdoğan öncesi Türkiye ile benzediğini söyleyen Han, Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade etti.

Türkiye'nin Erdoğan iktidarı sonrasında ekonomik ve fiziki değişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Han, gençlere Türkiye'de yapıldığı gibi istihdam sağlamak istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Han'ın sözleri üzerine, "Genç kuşaklar için de en önemli iş tabii ki. Önce yatırım... Yatırım olacak ki istihdam olsun. İstihdamla beraber üretim ve üretimle beraber rekabet ve rekabetle birlikte de inanıyorum ki Pakistan sıçramayı artırarak devam ettirecek inşallah" dedi.

PAKİSTAN BAŞBAKANI HAN'DAN, ERDOĞAN'A KEŞMİR TEŞEKKÜRÜ

Konuşmasına Keşmir meselesine değinerek başlayan Pakistan Başbakanı İmran Han ise, "Şu anda yaklaşık 8 milyon Keşmirli açık hapishanede yaşıyor ve zulüm altında" ifadesini kullandı. 

Keşmir bölgesinde Hindistan askerlerinin bulunduğunu ve burada yaşayan halkı baskı altında tuttuğuna işaret eden Han, "Keşmir konusundaki ifadelerinizden ötürü size (Erdoğan'a) bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Han, Türkiye ile Pakistan arasında imzalanan stratejik anlaşmaların, iki ülke arasında var olan ilişkileri daha da ileriye taşıyacağını kaydetti.

İmran Han, "Şu anda Suriye'de size (Türkiye'ye) karşı saldırılar yapılmaktadır. Bu konuda, Pakistan halkı ve hükümeti daima sizin yanınızdadır ve bu hep böyle olacaktır. Pakistan ne olursa olsun her zaman yanınızdadır" dedi.

Konuşmasında iki ülke arasında kültür konularında birçok anlaşmaya imza atıldığını ifade eden Han, Türk dizilerinin Pakistan'da çok sevildiğini ve İslamofobi konularında da dizilerin çekilmesine ilişkin iki ülke arasında iş birliği yapabileceklerini kaydetti.

Han, Pakistan halkının, ülkesi ve Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesinden ve Erdoğan'ın ziyaretinden büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Siz iktidara geldiğiniz günden bu yana Pakistan-Türkiye ilişkileri daha da güçlenmiştir" ifadesini kullandı.

Bu tarihten itibaren, Türkiye'nin de birçok alanda ileri seviyeye geldiğinin altını çizen Han, Pakistan'ın Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istediğini dile getirdi.

Han, faydalanmak istedikleri alanların başında turizm sektörü geldiğine işaret ederek Türkiye'nin turizmden 35 milyar dolar kazanç sağladığına dikkati çekti.

Öte yandan, Türkiye'nin inşaat sektörü konusunda da oldukça başarılı olduğunu vurgulayan Han, "Gecekonduları nasıl ortadan kaldırdığınızı kendi gözlerimizle gördük. İnşaat sektöründeki tecrübelerinden de faydalanmak istiyoruz çünkü Pakistan'da da çok sayıda gecekondu var. Biz de bu gecekonduları kaldırmak istiyoruz" diye konuştu. 

Han, Erdoğan iktidara gelmeden önce Türkiye'nin büyük miktarda dış borcu olduğunu anımsatarak, "Biz de şu anda aynı şekilde borç altındayız ve sizin tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...